A Földművelésügyi Minisztérium által elkészített Nemzeti Erdőprogram alapján felgyorsul az erdőtelepítések üteme, az elkövetkező időszakban további 700 ezer hektárral szeretnék növelni a magyarországi erdők területét 20-ról 27 %-ra. Az akác a nyírségi térség aranya.
Nagy István, a tárca parlamenti államtitkára a Hajdú-Bihar megyei Nyíradonyban a nyíregyházi székhelyű Nyírerdő Nyírségi Erdészeti Zrt. húszéves alapítása alkalmából rendezett jubileumi ünnepségen elmondta, hogy a telepítések felgyorsításával a jelenlegi 20-ról 27 százalékra nő az erdő által borított területek nagysága.
Nagy István szavai szerint a hazai erdők fejlesztésére és ápolására uniós forrásból már eddig is közel 90 milliárd forintot fordítottak, az ágazat pedig jelenleg mintegy százezer ember megélhetéséhez járul hozzá. Úgy vélte, az erdőgazdálkodás Magyarország egyik kitörési pontja lehet a 2020-ig tartó vidékfejlesztési ciklusban. Az erdők a nemzet közös örökségének részét képezik, amelyek védelme, fenntartása és megőrzése a jövő nemzedékek számára mindannyiunk kötelessége – fogalmazott Nagy István. Hozzátette: az erdők fenntartásában továbbra is számítanak az erdészek és a vadászok "felelősségteljes tevékenységére és nélkülözhetetlen szakértelmére." A Nyírerdő Zrt. Szabolcs-Szatmár-Bereg és Hajdú-Bihar megye területén mintegy 60 ezer hektár állami tulajdonú erdőterületet kezel. A társaság az erdőgazdálkodás, a fafeldolgozás és vadgazdálkodás területén kiemelkedően teljesít, miközben több száz család megélhetését is biztosítja. A Nyírerdő Zrt. tevékenységében jelentős szerepet játszik az akác, a "térség aranya". A fafaj jelentőségének hazai és nemzetközi elismertetésében fontos lépés volt, hogy idén májusban hungarikummá minősítették az akácfát és az akácmézet – emlékeztetett az államtitkár.
Szalacsi Árpád, a Nyírerdő Zrt. vezérigazgatója a társaság által felújított Krajczárhegyi Pihenőcentrumban megtartott rendezvényen elmondta, hogy a társaságot az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt. 1994. szeptember 30-án a korábbi FEFAG átalakításával, annak jogutódjaként hozta létre. Jelenleg az állami tulajdonú erdészeti társaságok között a Nyírerdő eredményességben hosszú évek óta stabilan az első harmadban helyezkedik el. A társaság eredményességének alapja a fehér akác, a fafajból és erdészeti választékaiból közel százféle, Nyugat-Európában is keresett termék készül. Hozzátette: a magyar erdőgazdálkodást európai rangra csak az akác és a vele való foglalkozás emelheti. Szalacsi Árpád szerint az akác mellett a dámszarvas lett a Nyírerdő Zrt. másik "emblémája": a nemzetközileg is kiemelkedő gúthi vadászterület elismertségét az évről-évre visszatérő hazai és külföldi vadászok, illetve több kiemelkedő trófeájú dámbika bizonyítja. Az ünnepségen átadták a cég által alapított Nyírliget-díjat is, amelyet a Nyírerdő Zrt. három dolgozója vehetett át.