Régen a tisztasági festést alapvetően mésszel oldották meg, elődeink sokszor évente kimeszelték a házat. Mára a meszet felváltották a legkülönbözőbb mesterségesen, kémiai úton előállított festékek. Pedig nem lenne szükségszerű leírni a meszet, hiszen gazdaságosan és sokrétűen alkalmazható, ebben a cikkben megmutatjuk, miért és hogyan.
Milyen előnyökkel jár a mészvakolat?
Természetesen ma már nem kell otthon kikeverni a meszet, a modern mészalapú festékek a kereskedelmi forgalomban megvásárolhatók. A BIOKAY vályogvakolatok a minősített alapanyagokból készített HESSLER mészvakolat rendszer mellett döntött, amelynek számos előnyös tulajdonsága van:
- környezetbarát
- mentes minden káros- és adalékanyagtól
- penészedésgátló
- gombaölő
- többféle színben kapható
- mosható
- természetes páraszabályzó képességgel rendelkezik
- képes megkötni a levegőben keringő szerves anyagokat
- alkalmas a belső terek levegőjének tisztítására
- allergiások is használhatják
- pozitív épületbiológiai tulajdonságai vannak
- bel- és kültéri alkalmazás egyaránt lehetséges
- folyamatosan ellenőrzött minőségű
A mészfesték és mészvakolat használata
A mészfestékek és vakolatok a festékekhez hasonlóan vödrös kiszerelésben kaphatók. Mészhidrátból, márványlisztből, kazeinből, cellulózból és porcelánföldből állnak, cementet nem tartalmaznak.
Használat előtt a felületet pormentesíteni kell. Fontos, hogy a felület egyenletesen szívja be a festéket. Szükség esetén, különösen nyáron be kell nedvesíteni a felületet festés előtt.
A vödörben található festéket vízzel kell csomómentesen elkeverni, majd fél órát pihentetni. A felhordásnál törekedni kell a lehetőleg egyenletes vastagságra. Nem szükséges, sőt inkább ellenjavallt a vastag réteg felvitele. A festés során az anyag még átlátszó, száradás után azonban szépen takar, két réteg felhordására azonban általában szükség lehet. A második réteg előtt érdemes egy napot várni. A lecsöpögött festéket ha nem is azonnal, de gyorsan fel kell törölni. Semmilyen adalékot sem szabad hozzátenni.
A festék a bőrre és a szembe nem kerülhet. Bőrrel való érintkezés esetén gyorsan le kell öblíteni az érintett területet vízzel. Ha a festék véletlenül mégis bejut a szembe, orvoshoz kell fordulni.
Összegzés
A vályog, a mész, a természetes földpigmentek és szigetelőanyagok ma reneszánszukat élik. Az emberek a fenntartható fejlődés törekvéseinek megfelelően egyre többször keresik a környezettudatos megoldásokat. Ez az építőanyagoknál is megfigyelhető. Javítják a belső terek levegőjét, épületbiológiáját, ezáltal egészséges életteret teremtenek otthonunkban. Használatuk nem bonyolultabb, mint mesterséges társaiké.