Hirdetés

3 év után a halászható-horgászható halak listájáról lekerült, hivatalosan is védetté vált a nyúldomolykó, amely 2010-ben az Év Hala volt Magyarországon. Ezt is tartalmazza a vidékfejlesztési miniszter október elsejétől hatályos rendelete, amely újraszabályozta a védett és fokozottan védett növény- és állatfajok körét, valamint azok természetvédelmi értékét.

A nyúldomolykó védetté nyilvánítása mellett további változás, hogy az eddig is védett homoki küllő és felpillantó küllő átkerült a fokozottan védett kategóriába. Természeti értékük a korábbi 10 ezer, illetve 50 ezer forintról 100 ezer forintra emelkedett. A védett leánykoncér is esélyes volt a fokozottan védett minősítés elnyerésére, ám besorolása nem módosult. Pedig ugyanúgy bennszülött hala a Duna vízrendszerének, mint az előbbiek. Ezért is lett jelölt a Év Hala címért folyó versenyben, amely most folyik a Magyar Haltani Társaság honlapján.

Ismertebbé válása elősegítheti, hogy a jövőben fokozott védelmet kapjon. Az utóbbi években több halfaj rendszertani besorolása és neve is megváltozott, illetve genetikai vizsgálatok alapján több, korábban egyazon fajba sorolt alfajt külön fajként írtak le. A rendelet, amely 1385 tételt sorol fel, ezeket is feltünteti.

A halakra vonatkozó rész egyszerűsített változata a Magyar Haltani Társaság honlapján mindenki számára elérhető

a homoki küllő természeti értéke tízszeresére nőtta homoki küllő természeti értéke tízszeresére nőtt
 

Kapcsolódó anyagok:

Bővült védett fajaink listája

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás