Hirdetés

Újabb szakaszához érkezett a stratoszférában is használható napelemes repülőgép, a Solarstratos programja: 35 ezer méter magasba repítettek tegnap egy napelemekkel ellátott ballont, hogy vizsgálják, miként viselkednek ekkora magasságban.

A legjobb időjárási körülmények közepette minden a lehető legjobban ment, hogy elérjük a kitűzött magasságot – közölte Raphael Domjan, projektfelelős. A svájci pilóta és csapata 2012-ben először hajózta körbe a földet napelemekkel hajtott katamaránnal. A kísérlet azt szolgálta, hogy kiderítsék, miként viselkednek a napelemek, például felbomlanak-e a sztartoszférában.

solarstratos fantáziakép

A ballon visszatérése után a napelemeket laboratóriumban fogják vizsgálni. A kísérletbe bevont szilíciumcellák ugyanolyanok, mint amilyeneket a Bertrand Piccard és csapata tervezte Solar Impulse napelemes repülőgépen használnak. Nagyon hőállónak kell lenniük, hiszen a sztratoszférában mínusz 70 Celsius-fok van– írta az MTI.


Átrepülte a napelemes repülőgép a Csendes-óceánt is

Átrepülte a napelemes repülőgép a Csendes-óceánt is

A Solar Impulse 2 nevű napelemes repülőgép eddigi legkockázatosabb útja volt a mostani, mert vészhelyzet esetén nem tudott volna hol leszállni. A gép Hawaiiból indult és megállás nélkül 62 órát repült üzemanyag nélkül, miután sikeres landolást hajtott végre San Francisco közelében- írtuk április végén.

A gép svájci pilótája, Bertrand Piccard azt tűzte ki célul, hogy felhívja a figyelmet a tiszta energia és az innováció fontosságára. Bertrand tavaly márciusban indult az Egyesült Arab Emírségekből. Leszállt Ománban, Mianmarban, Kínában és Japánban is. A szénszálas szerkezetű Solar Impulse 2 meghajtásához 17 ezer napelemcella biztosítja az energiát.

 

 


Domjanék azt tervezik, a Solarstratos 2018-ban indul útjára. 

A kétüléses repülőgép hossza 8,5 méter, szárnyszélessége 24,8 méter, súlya 450 kilogramm. A pilóták űrruháját Oroszországban fogják elkészíteni. A gépet a tervek szerint 22 négyzetméternyi fotovoltaikus napelemes rendszer látná el energiával több mint 24 órán át.
Domjan szerint mintegy öt órát venne igénybe, hogy feljussanak a kívánt magasságba.

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás