Folyamatosan bővül a brazíliai hosszúszárnyú bálna-állomány. A kutatók tavaly rekordnak számító mintegy 11 500 példányt számoltak össze a helyi vizekben.
A hosszúszárnyú – vagy más néven púpos – bálnákkal (Megaptera novaeangliae) foglalkozó Baleia Jubarte Intézet jelentése szerint a kutatók tavaly 2200-zal több egyedet észleltek a Rio de Janeiro és az északkeleti Sergipe állam közötti vizekben, mint a négy évvel ezelőtti számlálás során. Az első, egy évtizeddel ezelőtti cenzus alkalmával pedig még csak 3400 tengeri óriást vettek nyilvántartásba a szakemberek.
A faj, amelynek egyedei a Déli-sarkvidékről érkezve július és október között töltik párzási időszakukat a térségben, szinte teljesen kipusztult a brazil vizekből, miután a spanyolok az 1600-as években meghonosították a bálnavadászatot. 1987-ben Brazília betiltotta a tengeri állatok vadászatát, és felvilágosító kampányt indított útjára, amely egyrészt a bálnák párzási területeinek, másrészt azoknak a régióknak az elkerülésére buzdítja a halászokat, ahol a tengeri emlősök és borjaik könnyen beleakadhatnak a hálókba.
A bálnakutató intézet elnöke, Marcia Engel szerint bár a mostani eredmények rendkívül biztatóak, még hosszú időnek kell eltelnie ahhoz, hogy a helyi állomány teljesen talpra álljon. "A bálnák jelenlegi száma a XVII. században megindult vadászat előtti populáció mindössze 27 százalékát teszi ki" – húzta alá a szakember, hozzátéve, hogy az állatokat továbbra is súlyosan érinti az étrendjük alapját képező krillek (világítórákok) számának csökkenése.