Az MIT szakemberei szerint megoldhatónak tűnik az akkumulátorok mozgással való feltöltése. Az önfelhúzós karórák mintájára az okostelefonoknál és az egyéb hordozható eszközöknél is megpróbálkoztak már az önfeltöltés megvalósításával, azonban a tulajdonos mozgására építő megoldások eddig nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket.
Most a Massachusetts Institute of Technology (MIT) hozhatja el a nagy áttörést. Hivatalos közleményben olvashattunk a napokban arról, hogy a munka eddig lefolytatott része sikerrel zárult, az eredmények alapján pedig kijelenthető, hogy a korábbiaknál sokkal jobb és életképesebb megoldás született. Ennek alapja, hogy az akkumulátor egy fontos részét a tulajdonos karjához vagy lábához csatolnák, a végtag mozgása pedig összepréselné az abban elhelyezett komponenseket, amely folyamatos feltöltést biztosítana, így akár egy rövid sétával is megoldható lenne a hálózathoz való csatlakozás elkerülése.
Az MIT kutatói két vékony lítium lemezt helyeztek el ebben az alkatrészben, amelyek között egy elektrolittal átitatott porózus polimerréteg helyezkedik el. A fizikai mozgás meghajlítja a két lemezt, ezek érintkeznek az őket elválasztó polimerrel, az összepréselődés alatt pedig lítium-ionok áramlanak át azon, a két lítium lemez között hozva létre a feltöltéshez szükséges elektromos áramot. A fejlesztés nagy előnye, hogy ez (az elődökkel ellentétben) valóban biztosítani tudná egy okostelefon gyors feltöltését, bár a mindennapokban való megjelenéshez még további komoly munkára lesz szükség. Amennyiben közelebb kerülnek a piaci megjelenéshez, a fejleményekről mindenképpen beszámolunk majd.