Hirdetés

A külföldről behozott egzotikus növényfajok nemcsak csodálatos gyöngyszemei lehetnek a kerteknek, hanem számos kórokozó és kártevő is érkezhet a növényekkel együtt az ápolt területre. A különféle kórokozók nem állnak meg a kerteknél, hanem terjednek és Európa szerte pusztítanak. Szakemberek állítják, hogy az elmúlt tíz évben sokkal több kórokozóval kellett megküzdenie Angliának, mint az elmúlt 40-50 évben.

Az egyre melegebb és csapadékosabb tél több és több lehetőséget ad a kertészkedni vágyóknak, hogy külföldi egzotikus fajokkal népesítsék kertjeiket, azonban a több millió importált növénnyel együtt elkerülhetetlen, hogy veszélyes kórokozók és rovarok is betelepülnek a kertbe, de egyben a földrészre is.

London nyugati részén titokzatos kórokozók támadtak meg fiatal gesztenyefákat. Az egyik a nyár közepén elszáradt, míg a másik fából különös vörös nedv folyt ki. A fák közül egyik sem éli túl a mostani telet. Az egyikkel egy vérző ragyaként ismert gombás kórokozó végzett, míg a másik fát az úgynevezett bányászlepke ölte meg.

Plymouth-ban az keltett feltűnést, hogy néhány ciprus teteje a szokásostól eltérően szürkés olívás színbe fordult. Ezeket a fákat minden bizonnyal a Phytophthora lateralis gomba támadhatta meg, amely a gyökerektől indít támadást a fák belseje felé. Ez a kórokozó számos fát pusztított el az Egyesült Államok nyugati részén, valamint Kanadában, ám Angliában most először tűnt fel.

Volt már erre korábban is példa – meséli Joan Webber, a Forest Research patológusa. „A 60-70-es években a holland szilfa gomba csaknem 30 millió fát pusztított ki Nagy Britanniában. Az 1990-es években a Phytophthora a parti égereket tette tönkre. Azonban az elmúlt tíz évben sokkal több új kórokozóval kellett megküzdenünk, mint 40-50 év alatt.” Az elmúlt három évben például csaknem 3 millió vörösfenyőt vágtak ki, hogy megállítsák a levegőben terjedő Phytophthora ramorum fertőzését.

A szakemberek erősebb szabályozást kívánnak elérni az unió területén, mert a probléma nemcsak Angliában okoz fejtörést, hanem egész Európában. A növények importja az európai országokban megtöbbszöröződött az elmúlt években, és bár nagy részükre csak annyi van írva, hogy az EU-ból érkezett, valójában számos növény sokkal melegebbről és távolabbról származik. A velük érkező kártevők és kórokozók azonban a szigorú szabályozás híján, könnyedén jutnak be az európai kontinensre. A szakemberek szerint azonban ez nagyon veszélyes, mert egyetlen behurcolt veszélyes kórokozó is hatalmas károkat okozhat nemcsak a hobbikertészeknek, hanem az európai erdészetnek is.

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás