Mégsem lép életbe a 2021-es “történelmi” ítélet: a brit olaj- és gázipari cég megnyerte fellebbezését a mérföldkőnek számító klímavédelmi döntéssel szemben, amely arra kötelezte volna a vállalatot, hogy drasztikusan csökkentse az üvegházhatású gázok kibocsátását.
Az ügy előzménye, hogy 2018-ban a holland Milieudefensie környezetvédelmi szervezet beperelte a Shell-t. Az akkor még brit-holland, azóta csak brit olaj- és gázipari céget is felelőssé tették ugyanis az üvegházhatású gázok, például a CO₂ kibocsátása által okozott klímakárokért. Úgy vélték, a Shellnek is teljesítenie kell a párizsi klímaegyezményben vállalt kötelezettségeket, “a nagy multinacionális cégek büntetlenségének véget kell vetni”.
2021-ben aztán a hágai kerületi bíróság a károsanyag-kibocsátás csökkentésére kötelezte a céget, a döntést klímavédők “történelmi jelentőségű” ítéletnek tartották. A bíróság döntése szerint a brit-holland olajtársaságnak úgy kellett volna megváltoztatnia a működését, hogy 2030 végére 45 százalékkal csökkentse saját, illetve beszállítói és vásárlói szén-dioxid kibocsátását is.
A bíróság akkor megállapította, hogy a Shell felelős a CO₂-kibocsátásért, amely hozzájárul a globális felmelegedéshez, és veszélyes következményekkel jár a holland lakosságra, a Watt-tenger térségének lakóira és a holland emberek jogaira nézve.
A Shell fellebbezett az ítélet ellen, és naivnak nevezte azt az elképzelést, hogy egy bírósági elmarasztalás segítene a klímán. Ha a Shell leállítaná az olaj- vagy gázszállítást, akkor egy másik energiavállalat lépne a helyére, vagy az autósok más benzinkutakon tankolnának.
A cég azzal érvelt, hogy a párizsi klímaegyezmény nem tartalmaz a vállalatok számára kötelezettséget a szennyezőanyagok csökkentésére. Ezt a kormányoknak, nem pedig a bíróságoknak kell elrendelniük. Ráadásul egy céget nem lehet jogilag felelőssé tenni ügyfelei CO₂-kibocsátásáért, végül is a fogyasztók maguk döntenek arról, milyen energiát és mennyit használnak.
A bírák most kimondták, hogy a Shell-nek ugyan kötelessége a nemzetközi klímavédelemért tenni, a CO₂-kibocsátás konkrét, százalékokban meghatározott csökkentését azonban nem lehet előírni számára. A földgáztermelés csökkentése például a széntermelés globális növekedéséhez vezethetne, ami jelentősen rontaná az éghajlatot.
Az euronews szerint a bíróság elismerte azt is, hogy a Shell már jó úton halad, és 2030-ig 50 százalékos csökkentést szeretne elérni.
Nyitókép: Greenpeace klímatüntetés a Shell ellen kép: AP Photo/ Peter Dejong