Hirdetés

A Hainan tartományban működő egyik helyi rádióban elhangzó adásokban a TRAFFIC arra ösztönzi a nyaralókat, hogy ne vásároljanak tengeri teknősökből készülő termékeket.

A rádióban sugárzott kampánynak az a célja, hogy felhívja a helyi halászok, ajándékáru üzlet tulajdonosok és a turisták figyelmét a tengeri teknősök folyamatos orvhalászatára, illegális feldolgozására és kereskedelmére. 2013 márciusáig naponta legalább kilenc alkalommal hangzik három kulcsfontosságú üzenet. A kampány helyszínéül azt követően választották Hainan tartományt, hogy a TRAFFIC folyamatos piaci felmérései rávilágítottak, hogy ott és Guangxi tartományban nő a tengeri teknős különböző testrészeiből készült termékek illegális kereskedelme. 2009-ben a TRAFFIC felmérései szerint Hainan tartományban 57 üzletben 4812 tengeri teknős terméket kínáltak, míg 2012 júliusára ez a szám 11255 termékre emelkedett, összesen 92 üzletben.

A felmérés eredményeit november elején tették közzé egy új beszámolóban: Piaci erők – a tengeri teknős kereskedelem vizsgálata Kínában és Japánban címmel. A beszámoló szerint a kereskedelem számottevő bővülése Kínában és az állandó kereslet a dísztárgy (bekko) ipar részéről Japánban befolyásolja a szállító országok, a Korall Háromszög régió, különösen Indonézia, Malajzia és a Fülöp szigetek tengeri teknős népességének helyzetét.

Az ázsiai országokban, különösen Kínában és Japánban, hosszú időre nyúlik vissza a tengeri teknősök és a belőlük készült termékek felhasználása luxuscikként, ajándéktárgyként és hagyományos gyógyszerként. „Mivel Hainan népszerű úti cél a nyaralók körében, évente sok ezer látogató keresi fel, ezért hatalmas az ajándéktárgyak iránti igény, arra kérjük a látogatókat, hogy ne vásároljanak az illegálisan forgalmazott tengeri teknős termékekből” – mondta James Compton, a TRAFFIC-nek Ázsiával és a Csendes-óceáni térséggel foglalkozó vezető programigazgatója. „A kínai törvények értelmében mindenki, aki ilyen terméket vásárol vagy árul, büntető eljárásra és szigorú ítéletre számíthat és vétkes abban, hogy hozzájárul a régióban a tengeri teknős népesség csökkenéséhez.”

A tengeri teknősök orvhalászata a páncéljuk, valamint húsuk és tojásuk miatt folyik. A CITES (A vadon élő veszélyeztetett növények és állatok nemzetközi kereskedelmének nemzetközi konvenciója) valamennyi faj nemzetközi kereskedelmét tiltja, és Kínában a vadon élő állatok védelmét szolgáló törvény nemzeti szinten a második osztályba sorolja őket. Japánban folyamatos az igény a közönséges cserepesteknős páncéljából készült különösen dekoratív, japán szóval bekko tárgyak iránt, Kínában ugyanakkor leginkább az ékszer keresett és a teljes állat, mint dísztárgy, továbbá a páncél hagyományos gyógyszerként. Figyelemre méltó, hogy a kínai kormányzat felismerte a probléma komoly voltát és idén júniusban a mezőgazdasági minisztérium, a közbiztonsági és vámügyi minisztérium kezdeményezést indított, hogy érvényt szerezzen az illegális kereskedelem elleni intézkedéseknek.

ezek a teknősök így végeztékezek a teknősök így végezték

A TRAFFIC a helyi hatóságokkal együttműködve támogatja ezt a kezdeményezést. 2012 júliusában Hainan tartományban, Haiku városában 29 határállomás 110, halászati ügyekkel foglalkozó tisztségviselője, valamint a kereskedelmi és iparügyi minisztérium és a határőrség 10 tisztségviselője vett részt egy jogalkalmazással kapcsolatos képzésben, amit a TRAFFIC is támogatott.

Malajziában és a Fülöp szigeteken, ahonnan a tengeri teknősöket beszerzik, a TRAFFIC 2011-ben hasonló képzést biztosított a jogalkalmazással foglalkozó 30 olyan alkalmazottnak, akik a Korall Háromszög határokon átívelő védett területeinek valamelyikén működnek. Indonéziában és Vietnamban is küszöbön állnak hasonló képzések. Ez a tevékenység a délkelet-ázsiai nemzetek vadvédelemmel foglalkozó szövetségének (ASEAN-WEN) égisze alatt valósul meg. Ehhez kapcsolódva áttekintették a délkelet-ázsiai országokban a teknősökre vonatkozó nemzeti szintű törvényeket is.

„A jogalkalmazás megerősítése döntő fontosságú annak érdekében, hogy a szállító országokban el lehessen terelni az illegális kereskedelmet és ezeknek az állatoknak az orvhalászatát.” – mondta Lida Pet Soede, a WWF Indonéziában működő Korall Háromszög Programjának vezetője. „Örömmel látjuk, hogy a vadon élő növényekkel és állatokkal kapcsolatos bűnözés elleni küzdelmében a kínai kormányzat növekvő figyelmet fordít erre az illegális kereskedelemre, aminek következményei jócskán túlnyúlnak Kína határain.”
A TRAFFIC-nek az illegális kereskedelem elleni küzdelmét és azt a törekvését, hogy Kínában visszaszorítsa a tengeri teknős termékek iránti keresletet, nagyvonalúan támogatja a WWF Korall Háromszög Programja.

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás