Az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság friss jelentése szerint súlyos következményekkel járhat, ha az olajfa agresszív kártevője Dél-Olaszországból Európa más vidékeire is átterjed. A Xylella fastidiosa miatt a gyümölcsök és dísznövények is veszélyben.
A jelentést készítő szakértők szerint az olajfaültetvények "gyors pusztulását" okozó Xylella fastidiosa baktérium sokféle terményt támadhat meg Európában – idézte a dokumentumot a BBC hírportálja. "Nemcsak a citrusféléket, a szőlőt és a csonthéjasokat támadhatja meg, hanem számos fafélét, a tölgyet és a platánt, valamint dísznövényeket, köztük a leandert is" – áll a jelentésben. Az Észak- és Dél-Amerikában kitört járványok megmutatták, milyen súlyos gondokat okozhat a kártevő. Igen gyorsan terjed – hangsúlyozta Stephen Parnell, a Salfordi Egyetem epidemiológusa, az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság (EFSA) növény-egészségügyi bizottságának munkájában részt vevő szakértő.
"Brazíliában a baktérium a citrusokat támadta meg: néhány egyeden kezdődött, és röpke öt év alatt kétmillió fát fertőzött meg" – mondta a BBC-nek. Több száz növényfajról tudják, hogy baktériumgazda lehet, Európában is sok él belőlük. Ahhoz, hogy járvány törjön ki, baktérium, gazdaszervezet, terjesztő fajok és kedvező környezeti körülmények kellenek, amelyek Európában mind megvannak, mégis bizonytalan, mekkora járványt okozhat a kór.
A délolasz Puglia tartományból (képünkön) 2013 októberében jelentették a fertőzést, ott mandula- és leanderültetvényeken is megtalálták a baktériumot. Növénybiztonsági intézkedéseket hoztak: megtiltották, hogy a fertőzött területről a kórra érzékeny fajok szaporítóanyagát máshová szállítsák. Bár hivatalosan a pugliai járványt a hatóságok ellenőrzésük alatt tartják, Parnell szerint a kórokozó hordozói aggodalomra adnak okot. Ha a baktériumot hordozó rovar egy növény víz- és tápanyagszállító folyadékából táplálkozik, megfertőzheti a növényt. Egyes hordozó fajok nagy távolságra is eljutnak úgy, hogy járművekhez tapadnak vagy a szél szállítja őket – mondta Parnell.
Európán kívülről is újra bekerülhet a baktérium növények importja útján, ahogyan vélhetően a pugliai járvány is kezdődött. Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy egy ideig tünetmentes a gazdanövény, miközben maga fertőz. "Itt az ideje, hogy az emberek pontosan tájékozódjanak az európai járványról, mert elég valószínű az újabb góc kialakulása" – következtetett Stephen Parnell.