A természetkárosítás ügyében indult büntetőeljárásban Aldebrő vezetőire is kellemetlen hatósági kérdések várhatnak. Életveszélyes fenyegetést kapott Eger polgármestere is a Tarna elpusztítói elleni kiállásáért. Lehet, hogy a szivattyú is lopott volt, amivel a Tarna vízét ellopták?
A környezetkárosítás, súlyosabb bűncselekményi alakzata, de akár a közveszélyokozás törvényi tényállása is fennállhat abban a büntetőügyben, amely a Füzesabonyi Rendőrkapitányság, külön nyomozócsoport felállításával indított a Tarna folyó teljes vízkészletét szivattyúzó (és ezt büszkén vállaló) Debrői Tóth és Tóth Borászat ügyében.
A greenfo.hu megtudta: az ügyben a héten közel egy tucat tanú kihallgatására is sor került és várhatóan az eljárás keretében kellemetlen kérdésekre kell választ adnia Wingendorf Jánosnak Aldebrő polgármesterének és helyettesének a hatóságok előtt azzal kapcsolatban: miként történhetett meg, hogy a hosszú aszályos időszakban senkinek nem tűnt fel a gátlástalan, az ökoszisztémát elpusztító vízkivétel. Az előzmények korábbi cikkünkben >>>
A greenfo úgy tudja: a bűnjelként lefoglalt szivattyúk pontos tulajdoni viszonyait is tisztázni kívánják a hatóságok, mert nem világos, hogy a nagy teljesítményű, mindenfajta védő-szűrőberendezés nélkül használt óriás szivattyú kié és honnan került a Debrői Tóth és Tóth borászathoz. Mint ismeretes a Tarna mentén okozott ökológiai katasztrófa ügyében soha nem látott politikai egység alakult ki: az ügyben a civilek mellett a Fidesz Kál-Kompolti elnöke, Gyetvai Péter természetfotós, ökoturisztikai szakújságíró tett büntető feljelentést, de szintén eljárást kezdeményezett Dr Pápay Ákos a Mi Hazánk Mozgalom heves megyei elnöke és Hajdara Roland a párt választókerületi elnöke. Mindeközben Mirkóczky Ádám Eger polgármestere kemény hangú posztban ökológiai bűnözőknek nevezte az elkövetőket és bojkottot hirdetett termékeik ellen, amihez csatlakozott Balla Péter a DK helyi választókerületi elnöke, és a Mi Hazánk Mozgalom is. Azt is megtudtuk: a civileket ért életveszélyes fenyegetések ügyében várhatóan külön eljárás indul majd, hiszen most próbálják beazonosítani azt a személyt, aki a helyi állatvédőknek úgy fogalmazott: “meg lesztek ba…szva ha belepofáztok a nagyok dolgába” és azt is hangsúlyozta: a Tóth és Tóth borászat mögött olyan politikusok állnak, akikkel nem lesz jó újat húzni.”
Az is kiderült, hogy Mirkóczki Ádám Eger polgármestere is több, életveszélyes fenyegetést kapott a Tarna elpusztítói elleni kiállása miatt. Felhívtuk a polgármestert, aki bár ezt portálunknak megerősítette, elmondta: “nem tulajdonít jelentőséget az ügynek, hiszen a bűnözők dolga az, hogy fenyegetőzzenek, a polgármesteré pedig az, hogy kiálljon az embereket körülvevő természeti értékek védelme mellett. Hozzátette: “polgármesterségem óta nem az első eset a mostani, hogy bűnözők próbálnak fenyegetni, de kár a gőzért, nálam semmit sem fognak elérni” – fogalmazott.
Lapunk ma ismét megkereste Bóday Pált, a kápolna Macskaárvaház Alapítvány kuratóriumi elnökét, aki információinkat ugyan megerősítette, de elmondta: nem szeretné ennél részletesebb információk nyilvánosságra hozatalával előnyhöz juttatni az ökológiai bűnözőket és nehezíteni a hatóság nyomozását. Az állatvédő aktivista ugyanakkor elmondta: soha ekkora összefogást és egyetértést nem tapasztalt még, mint ami most kialakult a Tarna védelmében ügyében és ez köszönhető annak, hogy az itt élőket szoros érzelmi szálak fűzik ehhez a kis folyóhoz és természeti környezetéhez. Bóday hozzátette: nagyon hiányolja a hazai zöld párt az LMP helyi politikusainak megszólalását, azt pedig kifejezetten érthetetelennek tartja, hogy a rendszeresen kerékpározással és zöld ügyekkel pózoló fideszes megyei közgyűlési elnök, Dr Juhász Attila Simon kérésük ellenére sem volt hajlandó a helyszínen tájékozódni az ügyben és megszólalni.
– Mindez kifejezett sértés azokkal a térségben köztiszteletben álló polgárőr parancsnokokkal, mezőőrökkel, alpolgármesterekkel, természet és állatvédő aktivistákkal, vadőrökkel, természetőrökkel szemben, akik hetek óta az állatok életét mentik – fogalmazott.
Bóday ugyanakkor elmondta: egészen elképesztő, hogy a Tóth és Tóth Debrői borászat több, mint 90 millió forint Európai Uniós közpénzt zsebelt be – részben vízvédelemre és fenntartható gazdálkodásra is az utóbbi időben. A Macskaárvaház Alapítvány kuratóriumi elnöke biztos abban, hogy a hatóságok és a felügyeleti szervek nem fogják hagyni, hogy ez a pénz Tóthéknál maradjon, hiszen – ahogy Bóday fogalmaz – “ezek az ökológiai bűnözők fenntarthatóság helyett szemrebbenés nélkül mindent elpusztítottak, ami élt és mozgott a Tarnának Debrőtől lefelé.”
A Tóth és Tóth Borászat az utóbbi években négy uniós pályázatot is nyert.
Borászati üzem fejlesztésére 16 milliót
Kertészeti gépek beszerzésére 15,8 milliót
Míg Agrárkörnyezetvédelmi kifizetés címén
2021-ben 30,6 milliót,
2022-ben 31,3 milliós támogatást kapott.
Utóbbi támogatások pályázati felhívása alapján ezekre a célokra adható támogatás:
Agrár-környezetgazdálkodási kifizetés. A Felhívás kódszáma: VP4-10.1.1-21
Magyarország Kormányának felhívása a mezőgazdasági termelők részére a vidéki területek fenntartható fejlődésének megvalósítása érdekében. A Kormány a Partnerségi Megállapodásban célul tűzte ki az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás, a kockázatmegelőzés és –kezelés előmozdítását, a legfontosabb természeti erőforrásaink, a vizeink, a talajok és biológiai sokféleség állapotának javítását, az agrár-környezetvédelem megerősítését. A cél elérését a Kormány a mezőgazdasági termelők együttműködésével tervezi megvalósítani jelen Felhívásban foglalt feltételek mentén. Az együttműködés keretében a Kormány vállalja, hogy: · a Felhívás feltételeinek megfelelő projekteket a projektre megítélt támogatási összegben normatív, területalapú, vissza nem térítendő támogatásban részesíti a rendelkezésre álló forrás erejéig;
A támogatási kérelmet benyújtók az együttműködés keretében vállalják
1, hogy: · projektjük megvalósításával hozzájárulnak az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás, a kockázatmegelőzés és – kezelés előmozdítása, a legfontosabb természeti erőforrásaink, a vizeink, a talajok és biológiai sokféleség állapotának javítása, az agrár-környezetvédelem megerősítése céljának eléréséhez; a kapott támogatáson felül önerőből finanszírozzák a projektet.
Olyan link nem létezik, ahonnan a 4 nyertes pályázathoz el lehetne jutni, ezen az oldalon be kell írni a kedvezményezett nevét és hogy milyen pályázatból nyert. (Egyedné Tóth Anita, Széchenyi 2020 VP)