3 sokkoló ábra mutatja, hogy katasztrofális az aszályhelyzet

2025. március 14.

Hírek

Az időjárás természetes változékonysága és a korábbi nagy szárazságok túlnyúló hatása együtt okozták a téli aszályt. Ez rendkívüli jelenség: emberemlékezet óta nem láttunk márciusban ilyen alacsony vízállást se a Dunán, se a Tiszán. A most érkező csapadék enyhülést ugyan hoz, de az alábbi adatok szerint tetemes mennyiségű vízre lenne szükség a vegetációs időszakban, hogy ne… Tovább »

Szinte teljesen kiszáradt a Körös-torok

2025. március 2.

Hírek

Katasztrofális a helyzet a hazai folyókon, korábban Bodrogi Attila amatőr meteorológus a Marosról osztott meg hasonlóan beszédes felvételt. Jelenleg a Maros és a Tisza folyó is közel jár a valaha mért legalacsonyabb vízszinthez.

A természetvédelem legjobb barátja a pénzhiány

2025. március 1.

Hírek

Magyarország a vizek országa volt, mára viszont egyre több terület szárad ki. Előfordul egy éven belül akár, hogy az árvizek ellen kell védekezni, majd a belvizek jelentenek gondot, utána pedig jön a több hónapig tartó aszály.

Páratlan együttműködés indult a vízért

2025. január 10.

Hírek

Az elmúlt évek brutális szárazságai, és az Alföld elsivatagosodása komoly kihívást állítanak az egész ország elé, nemcsak az agráriumban. A magyar vállalatoknál az egyik legjelentősebb ESG kockázat a víz. Erre a kihívásra adott választ több, mint száz szakember egy teltházas konferencián, tudományterületeken és politikai oldalakon átívelően.

Aszály 2024

2024. december 18.

Hírek

Nagy István miniszter mindent kimagyaráz (a 8% GDP mínuszt is, aminek eredője a mezőgazdaság súlyosan leromlott teljesítménye), ha üzenik a pártirodából. Ha elődje Fazekas Sándor a „Nagy Megtekintő” volt, akkor ő a „Mindent is Megmagyarázó”. A magyar mezőgazdaság eközben romokban áll; teljesítőképessége a burgonya, gyümölcs és zöldség területen különösképpen kritikus.

Tudom, mit csinálsz jövő nyáron

2024. október 17.

Hírek

Félelmetes erő az össznépi felejtés. Alig telt el pár hét az ismert Kárpát-medencei történelem legbrutálisabb, Magyarországot barnára perzselő  hősokkja óta, és már a kutya sem beszél a következő évtizedek messze  legsúlyosabb nemzetbiztonsági problémájáról: Magyarország jó részének kiszáradásáról, elsivatagosodásáról és annak várható következményeiről.

Boris jött, az árvíz ment, az aszály maradt

2024. október 3.

Hírek

A Boris névre keresztelt ciklon 24 ember halálát okozta Közép-Európában és nyolc országban okozott áradásokat. A környező országokban elkezdődött a károk rendezése, hazánkban is elbontották már a homokzsákokat, az iszapot lassan elmossák az újabb esőzések. Lenyugodtak a kedélyek, a címoldalakról is lekerültek az árvízi híradások, és a felfokozott hangulatban minden politikai oldalon megfogalmazott eltökéltség a… Tovább »

Víz az Úr

2024. szeptember 23.

Hírek

Csak biztatni tudom az utóbbi napokban lelkes gátépítővé lett politikusainkat, hogy az ár levonultával se tegyék le a lapátot. A vész ugyanis nem múlt el, sőt, nagyon is itt van: az Alföld óriási területei száradnak ki, válnak félsivataggá. Ami persze nem olyan látványosan, drámai gyorsasággal történik mint egy árhullám megérkezése, ám a hatása jóval pusztítóbb.

A klíma változik nekünk pedig alkalmazkodni kell!

2024. szeptember 19.

blog

A 2024-es év ízelítőt adott abból, hogy az emberi tevékenységnek köszönhetően felgyorsuló klímaváltozás milyen következményekkel járhat a Kárpát-medencében. A rendkívüli hőséget és aszályt követő hatalmas áradás ékes bizonyítéka annak, amit a tudományos élet képviselői évtizedek óta hangsúlyoznak: hazánk különösen kitett  klímaváltozás hatásainak, az Alföldet például az elsivatagosodás veszélyezteti. Ezért is volt fontos a  Nagy Tavak… Tovább »