Az amerikai gyártmányú napenergiával működő hulladékgyűjtő- és tömörítő gépezet lassan az egész világon elterjed. A BigBelly Solar az általunk megszokott szelektív hulladékgyűjtőknél valamivel nagyobb szerkezet, teteje szolgál a napenergia befogására, amely a berendezést üzemelteti.
Esővíz nem kerülhet a gyűjtőkbe, amikor azonban fémdobozok, üvegek és egyéb szelektív hulladékok bedobását érzékeli, a készülék hulladéktömörítője automatikusan működésbe lép, ennek köszönhetően befogadóképessége ötszöröse, mint az egyszerű szelektív utcai gyűjtőknek. További előnye, hogy a hulladékbegyűjtő szolgáltatóknak nem szükséges menetrendszerűen járműveket indítaniuk a gyűjtők telítettségének ellenőrzése okán -ezzel jelentős mennyiségű üzemanyagot megspórolva-, mivel a szerkezet elektronikus úton jelzi, ha hamarosan megtelik és üríteni kell.
Az eredmény: „80%-al csökkent a szemétszállító autók üzemanyag fogyasztása, a környezet szennyezése, illetve a dolgozók így felszabaduló idejüket más értékes munkára tudják fordítani” – a BigBelly szerint.
Néhány érdekes tény, mennyi energiát is fogyasztanak a tömörítők:
– egy nap alatt = amennyi egy szelet pirítós kenyér elkészítéséhez szükséges;
– egy hét alatt = amennyi egy csésze kávé elkészítéséhez szükséges;
– négy hónap alatt = amennyi egy mérföldnyi úthoz szükséges egy hétköznapi személygépjárművel;
– nyolc év alatt = amennyi egy mérföldnyi úthoz szükséges egy szemétszállító teherautóval!
terjedőben a bigbelly, a napenergiás szelektív hulladékgyűjtő
A hulladéktömörítők már rendelhetőek is, 2012 novemberében pedig a legjobb projektért járó díjat nyerte el a BigBelly Solar a nemzetközi World Smart Cities Awards-on. Természetesen nem kizárólag technológiai vívmányokkal érhetjük el, hogy a szelektív gyűjtők befogadóképessége növekedjen, elég csupán a temérdek műanyag csomagolási hulladékra gondolnunk, melyeket ha kidobás előtt összetaposunk, máris sokat tettünk az ügy érdekében.