Hirdetés

Az egész világ látta, hogy 2010. októberében a lúgos vörösiszap-szennyezés hogyan radírozta ki a Torna-patak és a Marcal élővilágát, ölt meg embereket. Hazánk legnagyobb környezeti katasztrófája “híressé” tette Magyarországot. A Marcalban az oldott oxigén, pH, sőt a hőfok is tökéletes. Adott a vízi élővilágnak, ami újra kezd bizsegni.

A Reflex Egyesület akkor a segélyezésre koncentrált. Sok szponzorral és önerővel segítette a károsultakat, de már látható volt, hogy az
anyagi segítségnyújtásnál az élővilág helyreállítása nagyobb feladat lesz. A Vidékfejlesztési Minisztérium Zöld Forrás támogatása erre lehetőséget adott. Pesszimisták voltunk. A természet regenerálódása viszont nem minket igazolt. Jó leírni, hogy a minimális elvárásoknál
jobb már a növény- és állatvilág állapota. Igaz, hogy minden kicsi, kevés, de van! Ahogy a szakma mondja, meg van a természeti sokszínűség.

A Reflex a Marcalhoz kötött vállalásait 4 fő- és 14 részfeladatra tervezte be. Ezeknek a szerteágazó munkáknak a finisében vagyunk. Örömmel írhatjuk, hogy:- "Újra él a Marcal".  Az összehasonlítás végett szerencsés és könnyű helyzetben volt a Reflex, hiszen az Európai
Unió Víz Keretirányelvében közreműködött, sőt a Magyarország Vízgyűjtő-gazdálkodási Tervében is hét alegységet vitt. (a szakmai közreműködéssel, javaslatokkal és a társadalmi részvétel biztosításával, fórumok, tanácsadások, véleménylekérések formájában.) Így a hét közül az 1.4. alegység, a Marcal területén is. Persze akkor, még senki sem gondolt erre a nyavalyás vörös-iszapra. Alapadatok viszont, több száz oldalon megvoltak. Most ezek összehasonlító adatok.

Hihetetlen társadalmi összefogás és szakmai munka követte a szennyezést. Elismerés jár a térségi katasztrófavédelmi és vízügyi dolgozóknak. Méréseink alapján a folyó jelenlegi állapota már szinte túl jó. Oldott oxigén, pH, sőt a hőfok is tökéletes. Adott a vízi élővilágnak, ami újra kezd bizsegni. Jó példa, hogy a bakonyi kisvízfolyások által biztosított halállomány ragyogóan leívott, szaporodott. Feloldották (helyesen) a parti sávokon való legeltetés, kaszálás tilalmát, illetve a horgászati és halászati tilalmat, valamint mesterséges haltelepítést végeztek (utóbbiaknál fenntartásaink voltak). De sebaj.

Nagyon jelentős munkánkban a szakmai együttműködés, információ átadás, tapasztalatszerzés, melyben kiemelkedően kell megemlítenünk a Magyar Tudományos Akadémia Balatoni Limnológiai Kutató Intézetét, a győri vízügy Rábai Szakaszmérnökségét és a Magyar Országos Horgász Szövetséget. Sok segítséget kaptunk a folyó által érintett települések polgármestereitől, civil szervezeteitől, elsősorban horgász, vadász, faluvédő szervezeteitől. Itt kell megemlíteni, hogy, ahogy a költő mondta: – "óvodától egyetemig" – a kisgyerekeknek tartott előadásokat, a Marcal-völgyi általános iskolák természetvédelmi vetélkedőjét, a középiskolásokkal való területfelmérést, vagy az egyetemistákkal való műhelymunkát.

A program most a közvélemény-kutatásnál  (a részadatok itt is kecsegtetőek), a szakmai javaslatok tételénél és pár hátralévő monitoring feladatnál jár, de már örömmel leírható, hogy a természet örök.

A témában a Reflex Környezetvédő Egyesület sajtótájékoztatót tart szeptember 25-én.

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás