Hirdetés
greenfo/mti

Lengyelország panaszt nyújtott be az Európai Bíróságnál az Európai Bizottságnak a szén-dioxid-kibocsátási kvóták 2013 utáni csökkentésére vonatkozó döntése ellen. Ausztrál széndioxidadó a legnagyobb szennyezőknek.

Az Európai Bizottság 2050-ig szóló távlati célkitűzési javaslatokat dolgozott ki. Az 1990-es kibocsátási értékeket alapul véve, köztes célként 2020-ig 25, 2030-ig 40, 2040-ig 60 százalékos kibocsátás-csökkentés szerepel a bizottsági javaslatban. E menetrend szerint 2050-ben elérnék a kibocsátás 80 százalékos mérséklődését az 1990-es szinthez képest.

Lengyelország, erősen szénre alapozott gazdasága miatt túl radikálisnak tartja a javaslatokat, és vétóval élt. Az EU környezetvédelmi miniszterei legutóbbi, június 21-i tanácskozásukon ezért nem tanácsi, hanem elnökségi következtetéseket tettek közzé a kvótacsökkentésről szóló vitájukról, amelyben megerősítették kibocsátás-csökkentési célkitűzésüket. Lengyelország pénteken fordult az Európai Bírósághoz, éppen azon a napon, amikor a lengyel kormány és az Európai Bizottság – Donald Tusk és José Manuel Barroso elnökletével – együttes ülést tartott Varsóban. Az ülést követő sajtóértekezleten a lengyel miniszterelnök jelezte is, hogy Varsó még aznap panaszt nyújt be a kibocsátás ügyében, tekintve, hogy az volt az utolsó határidő. Barroso ezt tudomásul vette, mondván, hogy az EU-ban az ilyen vitákat jogi úton szokás eldönteni.

A lengyel gazdasági minisztérium anyaga szerint – melyre a bírósági kereset épül, s melyet a PAP hírügynökség megszerzett – az Európai Bizottság döntése egyebek között sérti az arányosság elvét, mert a kibocsátás-csökkentési célt más, kevésbé költséges módon is el lehetne érni. Emellett a gázenergia előtérbe helyezése a szén kárára megtöri a diszkriminációmentesség uniós alapelvét, és beavatkozást jelent egy tagállam energiapolitikájába. Az ügy minden bizonnyal terítékre kerül az EU környezetvédelmi minisztereinek július 11-12-i sopoti informális találkozóján. Andrzej Kraszewski lengyel környezetvédelmi miniszter a PAP-nak nyilatkozva hangsúlyozta, hogy Lengyelország a 2008-ban elfogadott 3×20-as uniós energia- és klímacsomagot tartja magára nézve kötelezőnek, amely 2020-ig 20 százalékos kibocsátás-csökkentést írt elő, és ezt Lengyelország képes is teljesíteni.

A tárcavezető mindamellett úgy vélte, hogy bár a lengyel vétót más EU-tagországok diplomatái bírálták, Varsónak az idei második félévi soros lengyel EU-elnökség idején nem lesznek problémái amiatt, hogy véleménye eltér az unió álláspontjától ebben a kérdésben.

 

Ausztrál széndioxidadó a legnagyobb szennyezőknek.

Az ausztrál kormány tegnap hozta nyilvánosságra, hogy 2012-től széndioxidadót vetne ki arra az 500 vállalatra, amelyek a legnagyobb mértékben szennyezi a levegőt. A népszerűségének mélypontján lévő, Julia Gillard vezette kormány elképzelései szerint tonnánként 23 ausztrál dollárt, nagyjából 25 amerikai dollárt kellene fizetniük a cégeknek. Ez az összeg évente 2,5 százalékkal emelkedne egészen 2015-ig, amikor új rendszerre térnének át. Az adóból befolyó pénz egy részét a háztartások növekvő energiaköltségeinek a kompenzálására tervezik fordítani.

A kormány már 2009-ben is próbálkozott ilyen adó bevezetésével, de a parlament elutasította a javaslatot. Ausztrália egyike azoknak az országoknak, ahol igen magas az üvegházhatást okozó szennyező anyagok kibocsátása főként amiatt, hogy az áramot jórészt széntüzelésű hőerőművekben állítják elő.

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás