Kambodzsában valamivel jobb a helyzet, ott betiltották az eresztőhálós halászatot, de a Mekong laoszi szakaszán már csak 3 példány él, ezért kizárt, hogy újra el tudnának szaporodni a Természetvédelmi Világszövetség által súlyosan veszélyeztetett fajok közé sorolt állatok.
Gyakorlatilag kihalt a Mekong folyóban élő iravádi kúposfejű delfin Laoszban, olvasható a WWF jelentésében. A legnagyobb nemzetközi civil természetvédelmi szervezet helyi szakemberei a közelmúltban mérték fel a delfinek előfordulását a térségben és megállapították, hogy a folyó laoszi-kambodzsai határszakaszán felére csökkent a delfinek száma, azaz a korábbi hat egyedből már csak három él. Igen kicsi a remény a helyzet visszafordítására, e kicsiny csoport már nem életképes. A szakemberek szerint túl kevés szaporodásra alkalmas pár létezik ahhoz, hogy a populáció tovább éljen.
A WWF illetékese szerint az eresztőhálós halászat az egyik fő oka a delfinek kipusztulásának. A kúposfejű delfinek gyakran gabalyodnak bele az ilyen hálókba és megfulladnak. Az eresztőháló használatát a Mekong folyóban megtiltották Kambodzsában, ahol mintegy 80 kúposfejű delfin él még, Laoszban azonban ez nem történt meg. Amphone Phommachak, a WWF dél-laoszi koordinátora közölte, hogy szervezetük azonnali hatállyal követeli az eresztőháló betiltását a Mekongban.
Kambodzsában hálóba gabalyodott kúpos delfin teteme
Az édes- és sósvízi életmódra egyaránt képes kúposfejű delfinek Dél- és Délkelet-Ázsia tengerpart menti régióiban, valamint három folyóban, a Mekongban, a mianmari Ajejarvádiban (régi nevén: Iravádi) és az indonéziai Borneón folyó Mahakamban fordulnak elő, összesen mintegy hatezer példány él a becslések szerint. A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) a súlyosan veszélyeztetett fajok közé sorolja az állatot 2004 óta.
Sokkoló a legfrissebb Élő Bolygó Jelentés
A napokban ismertetett friss kutatási adatokra támaszkodó kétéves, átfogó jelentés 2016-os kiadása riasztó adatokat közöl: a Földön található gerinces fajok populációi 58%-kal szorultak vissza, míg az édesvizekben megfigyelt populációk 81%-os csökkenést mutatnak az 1970-es adatokhoz képest. Mivel a drasztikus veszteség legfőbb oka az emberi tevékenység, a 25 éves WWF Magyarország a tendencia megváltoztatása érdekében a természeti erőforrásokkal való bánásmód átalakítását sürgeti.