Hirdetés

Magyarország nagy részét érinti a tavaszi ebzárlat: íme az országos lista a tilalom által érintett városokról, régiókról. Összegyűjtöttük az ebzárlat és legeltetési tilalom alatt érvényes szabályozásokat is, melyet szem előtt kell tartanotok.

2016 tavaszán Magyarországon a 2015. őszi kampánnyal megegyező,66.884 km2-es területen zajlik a vadon élő vörös rókák vakcinázása. Az érintett területeken a járási főállatorvos a vakcinázás első napjától számított 21 napra ebzárlatot és legeltetési tilalmat rendel el – tudtuk meg a NÉBIH-től. A rókák vakcinázását 1992 ősze óta szervezi rendszeresen az állategészségügyi hatóság, évente két alkalommal. Annak érdekében, hogy a rókák minél nagyobb arányban egyék meg a csalétekbe rejtett oltóanyagot az érintett térségekben a vakcinázás kezdetétől számított huszonegy napig az illetékes járási főállatorvos ebzárlatot és legeltetési tilalmat rendel

Ilyen piros plakátok hívják fel a figyelmet a veszettség elleni vakcinákra
Ilyen piros plakátok hívják fel a figyelmet a veszettség elleni vakcinákra

Az ebzárlat tartama alatt:

  • A tartási helyén minden kutyát és macskát elzárva, illetőleg a kutyákat megkötve úgy kell tartani, hogy azok más állattal vagy emberrel ne érintkezhessenek; zárt udvarban a kutyák elzárását vagy megkötését mellőzni lehet, ha azok onnan ki nem szökhetnek.
  • Kutyát tartási helyéről csak pórázon vezetve és szájkosárral szabad kivinni.
  • A település területéről kizárólag érvényes veszettség elleni védőoltással rendelkező kutyát vagy macskát a hatósági állatorvos kedvező eredményű vizsgálata után és engedélyével szabad kivinni.  

A KORLÁTOZÁS alól mentesülnek az érvényes veszettség elleni védőoltással rendelkező:

  • vadászebek,
  • a fegyveres erők és fegyveres testületek ebei,
  • a katasztrófa-mentő ebek,
  • a segítő és terápiás ebek, valamint a látássérült embereket vezető ebek rendeltetési céljuknak megfelelő használatuk idejére 

Az ebzárlat idején azonban ezeket az ebeket is csak szükség esetén és csak pórázon vezetve szabad a vakcinázott területre vinni, hiszen az elrendelt   korlátozó intézkedés célja, hogy a kutyák ne jussanak hozzá a kihelyezett csalétkekhez.

 

  • Az ebzárlat alatt húsevő állatok összevezetésével járó rendezvény nem tartható.
  • A legeltetési tilalom ideje alatt tilos a gazdasági haszonállatokat külterületen legeltetni! 
  • Az állatok vándorolva történő legeltetése tilos!
  • Tilos a pásztorebeket szabad állatok terelésére, illetve őrzésére használni!
    A 2016 tavaszán érvényes ebzárlat által érintett területek
    A 2016 tavaszán érvényes ebzárlat által érintett területek  Fotó: Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

    Az immunizálással érintett területen a vadászati hatóság irányításával jól látható, piros színű, magyar és angol nyelvű, a felhívás megértését szolgáló piktogrammal ellátott figyelemfelhívó plakátokat helyeznek ki a vadászok a lakott területekről kivezető utak mentén, bekötőutaknál, kiránduló és parkolóhelyeken, turistaházak és vadászházak mellett.

    Általános tanácsként mondható, hogy aki kutyával kirándulás közben ilyen figyelmeztető plakátot lát, vegye pórázra kedvencét! A vakcina kutyára és macskára nem veszélyes (azonban a veszettség elleni védettséget sem alakít ki ezekben a fajokban). A csalétek az ember számára kellemetlen szagú, belsejében alumínium bliszterben található a vakcina. Amennyiben a vakcina kézre, vagy más fedetlen testrészre kerül, az érintett területet azonnal le kell mosni szappannal és vízzel. Ha a vakcina az ember szájába, orrába, vagy megsértett bőrére kerül, haladéktalanul orvoshoz kell fordulni!  


Az alábbiakban olvasható, mely területeket érinti a tavaszi ebzárlat. A lista tájékoztató jellegű, az ebzárlat és a legeltetési tilalom elrendelésének tényéről, valamint annak időtartamáról az illetékes járási állategészségügyi hivatal, illetve a települési önkormányzatok tudnak tájékoztatást adni. Lakott, sűrűn beépített területen NEM történik vakcina kiszórás.

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás