A lakás energiafelhasználásának csökkentése, szigetelés, fűtéssel, vízzel való takarékoskodás, vegyszermentes háztartás, ökológiai szempontból megfontolt vásárlás. Ezek egyre több ember számára jelentik a mindennapi gyakorlatot. De tudunk-e olyan bútort választani, ami az ökológiai kritériumoknak is megfelel, amit azzal a jó érzéssel használhatunk, hogy megint sikerült néhány centivel csökkenteni az ökológiai lábnyomunkat?
A környezetbarát bútorozás első lépése, meggondolni, hogy valóban van-e szükségünk új bútorra, vagy kis javítással, felújítással – amelynek során persze figyelünk a környezetet kevéssé szennyező festékek és ragasztók használatára – nem tehetjük-e további évekre is használhatóvá a bútorainkat. Egy régi (akár antik) darab sokkal környezetbarátabb.
Nemcsak kész bútorban gondolkodhatunk, hanem pl. egy lakásfelújítás során megmaradt anyagból – egy ügyes mester segítségével – magunk is készíthetünk bútort: egy lecserélt ajtóból íróasztalt vagy ebédlőasztalt varázsolhatunk, a megmaradt deszkákból széket.
Ugyancsak környezetbarát megoldás, ha a helyi mesterekkel készíttetünk bútort a fatelepen tárolt anyagokból. Ezzel helyi családoknak biztosítunk megélhetést, és biztosak lehetünk benne, hogy a mi kényelmünkért nem az állat- és növényvilág élőhelyeit pusztították el és hozták el nagy távolságról, jelentős környezeti terhelést okozva.
Ha az új vásárlása mellett döntünk, bátran nézzünk szét a bambusz (rattan) bútorok között, mert a bambusz is zöld megoldás. Gyorsan nő, bírja a terhelést, nagyon sokrétű a felhasználása, ágy, padló, asztal, szék, szekrény is készülhet belőle.
Másik fontos szempont, hogy olyan bútort vásároljunk, amely szétszedhető, több funkcióssá alakítható. Így egyszeri beruházással több élethelyzetre, össze- és szétbútorozásra is felkészülhetünk.
A papírbútor nemrég még unikális dolognak számított, amiben kevesek bíztak, pedig a hullámpapírból készült lakberendezési tárgyak nemcsak szépek, hanem strapabíróak is. Könyvespolcok is készülnek belőlük, az asztalt üveggel, a fotelt textillel kombinálják. Ragasztás és festés nélkül készülnek, így kiemelkedően környezetbarát termékek, alapanyaguk pedig 100 százalékig újrahasznosított hulladék.
Aki igazán, a szó szoros értelmében zöld berendezési tárgyakat szeretne a lakásába, próbálkozzon növények felhasználásával. Külföldi weboldalakon (pl. www.inhabitat.com) számos ötletet találunk erre. A lényeg az élő növények és a használati tárgyak, bútorok sajátos fúziója. Nem is olyan bonyolult készíteni asztalba épített vagy a kanapé karfáját helyettesítő virágtartót, gyeptéglával bevont ülőkét a teraszra. A zöld növények beültetése csak fantáziát és jól megválasztott növényeket igényel.
Aki ellátogat a veszprémi ZöldLakba, a Diófa utca 3. szám alá, ott is ökobútorokkal találkozhat. A találmány a raklap bútor. A konyha kávézó asztalai, a székek, a kanapék mind raklapból készültek, és igen kényelmes ülni rajtuk. Csavarozhatók, nem ragasztottak, így amellett, hogy vegyszermenetesek, szükség szerint átalakíthatók.
A Diófa utca 3.-ban egy közel 100 éves romházból varázsolt környezetvédelmi lakossági bemutató központként funkcionáló ZöldLakot a Kör Alapítvány, melyre a környezet és energia operatív programból 47 millió forintot nyertek. A Magyarországon egyedülálló program lényege egy olyan zöld lakás létrehozása, és öt éven keresztül bemutatóközpontként való üzemeltetése, ahol a látogatókkal működés közben megismertetik azokat a környezettudatos megoldásokat, amelyekkel gazdaságosabbá, hatékonyabbá, zöldebbé tehetik a saját lakásukat. Nem drága, csúcsminőségű beruházásokra kell gondolni, hanem olyan megfizethető megoldásokra, amelyeket bárki megtehet, kialakíthat. A bemutatandó praktikák mellett részletes leírás is található számításokkal, hogy mindenki tudja, mivel járhat otthonának környezetbarátabbá tétele.
Kapcsolódó anyagok:
Olcsó rezsicsökkentő módszerek
Ésszerűen fűtsünk fával! 2.rész