Hirdetés

Irdatlan pénzekhez juthat Kína a szén-dioxid-adó bevezetésével, amely drágítja ugyan a termelést, de felpörgetheti a helyi innovációt, és óriási lendületet adhat a jövőbe átvezető zöldgazdaság fejlesztésének. Pusztán a tömegméretek miatt várható, hogy az ázsiai ország fényévekkel maga mögött hagyja Európát, ahol az alacsonyabb gazdasági növekedés, de fenntarthatóbb életstílus dilemmájával küzdenek.

Január 12-én Pekingben légköbméterenként 993 mikrogrammra emelkedett a legveszélyesebb, 2,5 mikronnál kisebb méretű légszennyező részecske (szálló por) koncentrációja. Ehhez képest az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása szerint a PM2,5 szintje nem lehet több köbméterenként 25 mikrogrammnál. A súlyos szmoghelyzet lépésre kényszerítette az ország vezetését, és hozzájárult a döntéshez: a közeljövőben szén-dioxid-adót vetnek ki azért, hogy legyen pénz a környezetvédelmi intézkedésekre. Az Egyesült Államok is hasonló adó bevezetését tervezi, a belföldi termékek, valamint a kőolaj, földgáz és a szén mellett az importra is.

A világ két legnagyobb gazdaságáról és CO2-kibocsátójáról van szó, de eddig egyik ország sem csatlakozott a nemzetközi környezetvédelmi megállapodásokhoz, és nem is fizettek a mindenkit érintő környezetterhelésért. A szakértők egyetértenek abban, hogy a helyzetet mielőbb rendezni kell. Kínában a gazdaság évi 7 százalékos fejlődését nem követte a környezettudatosság ugyanolyan ütemű terjedése.

RÉSZLETEK >>>

Kapcsolódó anyagok:

Nem jött be a kínai zöld GDP project

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás