Hirdetés

A Sárga-folyó (Huanghe) mint fegyver

A Föld legzavarosabb vizű folyója (vizének gyakran 34%-a iszap) futásának utolsó 640 km-én a Kínai-alföldet keresztezi. Itt energiája lecsökken, lustán hömpölyög tova, és lebegtetett hordalékának kb. egynegyedét lerakja. Természetes állapotában meanderezve a folyó széles sávban építette árterét ezzel a finom hordalékkal.

COP29 Félidő: A Magyar Természetvédők Szövetségének szemszögéből

A COP29 klímacsúcs félidejéhez érve a helyzet aggasztó: az éghajlat-finanszírozási tárgyalások szinte mozdulatlanok, miközben a fosszilis tüzelőanyag lobbi fokozott jelenléte beárnyékolja az eseményt. A Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) helyszínen lévő munkatársa, Farkas Dorka az ott folyó tárgyalások alapján világít rá a kihívásokra.

Aktivisták ezermilliárd dolláros klímafinanszírozást követelnek a bakui COP29-en

A COP29 pénzügyi napja tüntetésekkel kezdődött Bakuban, ahol aktivisták a klímaigazságosság érdekében „Pay Up!” (Fizessetek!) feliratot formálva tüntettek a bakui stadionban, valamint egy 10 méter hosszú számlát feszítettek ki, amely a klímaváltozás által okozott károk költségeit részletezte – tudósított Farkas Dorka, a Magyar Természetvédők Szövetsége klímacsúcson résztvevő munkatársa.

Pusztulóban az óceánok csúcsragadozói

Steven Spielberg A cápa című klasszikusa úgy ábrázolja ezeket az amúgy intelligens, ráadásul összetett szociális viselkedésformákra képes lényeket, mint akik mindent és mindenkit megesznek, ami és aki az útjukba kerül. Pedig többnyire – főképp az etikátlan halászati gyakorlatok miatt – valójában ők az áldozatok: a számuk folyamatosan csökken, számos fajukat fenyegeti a kipusztulás, ez pedig… Tovább »

Ma kezdődik Bakuban a COP29, az ENSZ idei klímakonferenciája

November 11-én, hétfőn Bakuban kezdődik az ENSZ idei klímakonferenciája, a COP29. Az azerbajdzsáni esemény egyik központi témája a klímafinanszírozás lesz. Évi 100 milliárd dollárról volt szó, de az elmúlt 15 évben ez a finanszírozási szint egyszer sem valósult meg.

A környezet változása – Az egész világra kiterjedő gleccsernövekedés és fokozódó szárazság

A gleccserkutatás nagyasszonya, Jean Grove (1927-2001), akinek a kis jégkorszakkal foglalkozó első könyvpublikációt köszönhetjük, számtalan, az egész világon végzett jégmagvizsgálat eredményeinek ismeretében azt hangsúlyozta, hogy a fejlett középkori kultúra éghajlati optimumát több olyan évszázad követte, amelyben a lehűlési hullámok a gleccserek újabb és újabb terjeszkedéséhez vezettek.

COP16, COP29. Mi is az a COP egyáltalán?

Mit jelent a COP, miért van belőle több, és miért fontosak ezek a klíma és a természetvédelem szempontjából? Kezdjük az elején! Mi az a COP?

A globális lehűlés lehetséges okai

A kis jégkorszak okai homályosak, ami elsősorban a csekély számú forrásanyaggal függ össze. A globális lehűlés legkézenfekvőbb magyarázatának a naptevékenység enyhe visszaesését tekintik. Kínában, Japánban és Koreában a késő ókorig visszanyúló feljegyzések alapján feltűnt a megfigyelőknek, hogy a 17. század végén nem voltak napfoltok.