Kaktusz- és Pozsgás Kiállítás és Vásár

A rovat kizárólagos támogatója

Dátum: 2012. szeptember 07. - 2012. szeptember 09.

Helyszín: ELTE – Füvészkert, 1083 Budapest, Illés u. 25.

Minden évben felteszik nekünk azt a kérdést, hogy mitől lesz különleges a mostani kiállításunk. Idén egyik lelkes gyűjtőtársunknak köszönhetően elkalauzoljuk Önöket Madagaszkár Óvilági pozsgásaihoz.

Madagaszkár igazi botanikai eldorádó egy letűnt világból. Flórája afféle zárvány. A növények 40 százaléka már az őskontinens, a Gondwana időszakában is jelen volt és az évmilliók folyamán alkalmazkodott a környezeti változásokhoz, így a rettentően száraz éghajlathoz. Igen gazdag bennszülött fajokban. Különösen igaz ez a szárazságtűrő fajokra, amelyek közül mintegy 600 pozsgás. A kutatók a legnagyobb mértékű endemizmust a déli országrészben találták, ott a pozsgás fajok 95 százaléka őshonos. A madagaszkári szukkulens flóra rendkívüli botanikai, gazdasági és környezeti érték képvisel, világviszonylatban ez a legveszélyeztetettebb pozsgás birodalom. A szukkulensek mindhárom csoportjának – levél-, szár- és gyökérszukkulens – valamint az úgynevezett caudiciform növények képviselőit is megtalálhatjuk a szigeten. A domináns növények kétségtelenül a baobabfák (Adansonia sp.), továbbá a csak Madagaszkáron élő didierák (álkaktuszfélék, Didieraceae családja) képviselői, melyek nagy hasonlóságot mutatnak a kaktuszok (Cactaceae) és a kutyatejfélék (Euphorbiaceae) oszlopos tagjaival, ezért az Óvilág kaktuszainak is nevezik őket. Szeretnénk, ha Önök is megismerkedhetnének ezzel és ezért rendezzük meg idén is évtizedes hagyományokra visszatekintő
kaktusz és pozsgásnövény kiállításunkat a Füvészkertben, 2012. szeptember 7-9. között. Nyitva tartás: 9-18 óráig

Tények, érdekességek:

A Magyar Kaktuszgyűjtők Országos Egyesülete 1971-ben alakult meg. Hasonló hazai szervezetek hosszabb-rövidebb ideig léteztek már korábban is, valamint működnek párhuzamosan az MKOE-vel. Az országos tevékenységű, 2001-től közhasznú egyesületként működő MKOE-nek vidéken is vannak helyi csoportjai, Székesfehérváron, Zalaegerszegen, Érden és Győrben. Taglétszámunk 2012-ban 387 fő volt. A szervezet egyik fő célja természetesen a kaktuszok népszerűsítése, a rajongók, gyűjtők összehozása. Emellett fontos kiemelnünk, hogy különféle kutató, megfigyelő tevékenységet is végzünk a pozsgás növények szaporítási, nevelési, tartási ismereteinek érdekében, valamint számos kiállítást és előadást szervezünk.Az egyesület az ország szinte minden táján akkor több kiállítást, vásárt rendez. Az idei év májusától alig telt el olyan hétvége, amikor a kaktusz gyűjtők találkozhattak kedvenc növényeikkel.

A MKOE szakmai folyóirata a kéthavonta 400 példányban megjelenő Kaktusz-Világ című magazin, mely 1971-től a világ számos pontjára is eljut, de több ismeretterjesztő könyv kiadásában vettünk részt vagy támogattuk azok megjelenését.

A kiállításról

2012. szeptember 7-9 között ELTE Füvészkert, 1083 Budapest, Illés utca 25.

Egyesületünk a kiállításaihoz igyekszik olyan helyszínt és környezetet választani, amelyek az esemény megtekintése mellett egyéb szolgáltatásokat is nyújtanak, további programlehetőséget biztosítanak színesítésként.Kiemelt figyelmet fordítunk arra, hogy az érdeklődők nyugodt és kellemes légkörben tudják megszemlélni a kaktuszokat. Az elmúlt időszakban például kiváló alkalom volt családi időtöltésre is az, hogy budapesti rendezvényeinket a Fővárosi Állat- és Növénykertben rendeztük meg.

Néhány éve új helyszínen, az ELTE Füvészkertben tartjuk fővárosi kiállításainkat, amelynek vezetőivel remek a kapcsolatunk, és úgy véljük, hogy mindkét szervezet számára kölcsönösen előnyös az együttműködés: a kaktuszgyűjtőknek történelmi helyszínt és harmonikus környezetet jelent a hajdani Pál utcai fiúk találkozóhelye, a Füvészkertnek pedig hírneve öregbítését, rendezvényei sokszínűségét hivatott segíteni.

A rendezvény, vásárlási lehetőséggel összekötött kaktuszkiállítás, amelyen várhatóan 20 kiállító és árus vesz részt. A bemutatandó számos növénycsoda a Füvészkert területén felállított sátorban kap helyet, míg az eladásra kínált növények a Botanikus Kert utcácskáin, standokkal helyet foglaló árusoktól vásárolhatók meg. A standok együttes hossza körülbelül 80 m lesz.

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás