Levendula Ház oktatási, ismertterjesztési programjai

A rovat kizárólagos támogatója

Dátum: 2011. július 19. - 2011. október 31.

Helyszín: Tihany

URL: www.levendulahaz.eu

Email cím: Vers József tájegység-vezető

A Levendula Ház látogatóközpont a térség ökoturisztikai centruma, a szerveződő Bakony-Balaton Geopark keleti kapuja. A komplexum állandó kiállításának egyik fő célja, hogy felkeltse az érdeklődést a természeti értékek helyszíni, terepi megismerésére is. A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság szakemberei oktatási programok, túravezetések során, a Levendula Ház oktatótermében, és az onnan kiinduló túraútvonalak bejárásával ismertetik meg az érdeklődőket a félsziget környezeti kincseivel.

FOGLALKOZTATÓ TEREM
A Levendula Ház foglalkoztató terme kézműves és természetismereti foglalkozásokkal várja az érdeklődőket (nem csak kicsiket!). A foglalkozások időtartama kb. 1 óra.
Kézműves foglalkozás
Levendulazsák varrása
Levendula szappangolyó készítése
Játékkészítés természetes anyagokból
Csináljunk semmiből valamit – teatasak ajándékkísérő, hűtőmágnes készítés
Természetismereti foglalkozás
A Balaton-felvidéki Nemzeti Park bemutatása PP előadás keretében
A félsziget bemutatása PP előadás keretében (totó kitöltésével)
Mit rejt a fészek? – A félsziget természeti és kultúrtörténeti értékeinek összefoglalása játékos formában
Vízparti nádas játék
Szemét, nem szúrja a szemét? – környezetvédelmi társasjáték
Vizek apró parányai

KIRÁNDULÁSOK
A kirándulások során a vállalkozó szellemű érdeklődőket földtörténeti és kulturális kalandozások, ürgelesés és még ezernyi élmény várja a választható túraútvonalakon:

a./ A félsziget keleti oldalán, a Hajóállomás – Ciprián-forrás – Barátlakások – Óvár – Tihany útvonal bejárásával az érdeklődők megfigyelhetik a Balaton-part élővilágát, hallhatnak a félsziget kialakulásáról. Megismerhetik a tihanyi „kecskekörmöt”, a középkori Barátlakások és lakóik történetét, az Óvár régészeti emlékeit és természetesen az út során szem elé kerülő növény- és állatfajokat is. A Visszhang-dombra érkezve, meggyőződhetnek a tihanyi visszhang létezéséről. A túra időtartama 3 óra, szintkülönbség 110 m, a hossza kb. 3 km.
b./ A félsziget nyugati oldalán, a Tihany, Sajkod – Apáti-tető – Öreglevendulás – Nyereg-hegy – Tihany, Sajkod útvonalon az érdeklődők megfigyelhetik a fokozottan védett Külső-tó madárvilágát, hallhatnak a félsziget kialakulásáról. Megismerhetik a tihanyi „kecskekörmöt”, a levendulát és a levendulaolaj felhasználásának lehetőségeit. A Nyereg-hegyen utóvulkáni működés során létrejött forráskúpokról csodálatos panoráma nyílik a Balaton-felvidékre. A szakvezető bemutatja az út során szem elé kerülő növény- és állatfajok is. A túra időtartama 3 óra, szintkülönbség 100 m, a túra hossza kb. 2,5 km.
c./ A félsziget középső részén, a Belső-tó – Aranyház – Belső-tó útvonalon, megfigyelhetik a szürkemarha gulyát és a közöttük futkosó ürgéket. Hallhatnak az ürge természetvédelemben betöltött szerepéről. A tó déli részén, a gejzírmezőn megmászhatnak egy-két forráskúpot, amelyek utóvulkáni működés során keletkeztek kb. 3 millió éve. A szakvezető itt is bemutatja az út során szem elé kerülő növény- és állatfajokat. A túra időtartama kb. 2,5 óra, szintkülönbség 50 m, a túra hossza kb. 2 km.
Javasolt felszerelés: túracipő, hosszúnadrág, ivóvíz, fejfedő, szúnyogriasztó, távcső. A vezetés díja felnőtteknek 850Ft/fő (min. 15600Ft), diákoknak 12500Ft/csoport (max. 30 fő).

GEOTURA
A geotúra igazi földtörténeti utazás, rejtélyes vulkanikus emlékek felderítése. A programok során sokmillió éves időutazásba kezdenek, amikor Tihany helyén még a Pannon-tenger vize hullámzott, vagy amikor megszületett a Balaton-felvidék első tűzhányója.
Tihany létét a vulkáni és utóvulkáni tevékenységnek köszönheti, hiszen a bazaltos vulkáni kőzet és gejzírit borítások védték meg a pannon üledékre épült félszigetet az eróziótól. Ezen jelenségek nyomai a félszigeten máig láthatók és nyomon követhetők. Ezért kapta Tihany 2003-ban az Európa Diplomát.
A jelenségek tanulmányozásának lehetséges területei a Barátlakások, a Csúcshegy, a Nyeregtető, a Kiserdő, valamint az Aranyház és a Gejzírmező. A Kiserdőt és az Aranyházat felölelő túrán a résztvevők ízelítőt kapnak a tihanyi vulkáni és utóvulkáni tevékenység különlegességeiből. Elsétálva a szélmarta sziklák mellett, a robbanásos működés a Kiserdő-tető feltárásán részletes elemzésre kerül. Itt a piroklaszt-szórás során kialakult kőzeten mód nyílik a geológiai folyamat nyomon követésére. A túra során megtekintik a hévforrásos tevékenység legszebb eredményét az Aranyházat.
A gejzírmező sziklaképződményei, mely a Szarkádi-erdő és a Belső-tó között található, a földtörténeti negyedidőszakban, kb. három millió évvel ezelőtt keletkeztek. A vulkáni utóműködés során, e területen számos hévforrás fakadt. Ezek nyomán alakultak ki azok a forráskúpok, melyek közül a legnagyobb az Aranyház-gejzírkúp. Nevét a rátelepedett sárga színű zuzmóról kapta. A kijelölt ösvény a bemutatás céljára megtisztított sziklaalakzatokhoz vezet.
Útvonal: Levendula Ház- Kiserdő – Belső-tó – Aranyház – Levendula Ház.

A túrán megérthetik, hogy miért szorgalmazta két neves geológusunk Lóczy Lajos és Cholnoky Jenő már az 1930-as években a félsziget védetté nyilvánítását. A szakvezető bemutatja a tihanyi építkezés sajátosságait is, amely szintén a vulkanikus tevékenységgel függ össze. A látogatók megértik, hogy a lépten-nyomon előforduló levendula miért szereti annyira a tihanyi klímát, hogy különösebb művelés nélkül is, szinte vadon terem. És az egész kirándulás alatt végig, gyönyörködhetnek a változatos tihanyi panorámában.

Javasolt felszerelés: túracipő, hosszúnadrág, ivóvíz, fejfedő, szúnyogriasztó, távcső. A vezetés díja felnőtteknek 850Ft/fő, diákoknak 400Ft/fő. A túra időtartama kb. 2,5 óra. A szakvezetéseken mindenki saját felelősségére vesz részt.

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás