Multidiszciplináris Vízkonferencia
Dátum: 2013. május 15. - 2013. május 16.
Helyszín: MTA Székház Budapest, Széchenyi István tér 9.
A Magyar Tudományos Akadémia tisztelettel meghívja az MTA tudományos osztályai és bizottságai közreműködésével az MTA Környezettudományi Elnöki Bizottsága szervezésében, a Budapesti Víz Világtalálkozó (Budapest Water Summit, 2013. október 8-11.) tudományos üzeneteinek megfogalmazása céljából tartandó Multidiszciplináris Vízkonferencia című rendezvényére
A konferencia helye és ideje: 2013. május 15-16.
MTA Székház (1051 Budapest, Széchenyi István tér 9.)
A részvételi szándékát az alábbi elérhetőségeken jelezze: e-mail: sajto@titkarsag.mta.hu, telefon: 06-1-411-63-21
MEGNYITÓ 2013. MÁJUS 15. SZERDA DÍSZTEREM
10:00-10:05 A vizek fohásza
10:05-10:10 Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, a rendezvény házigazdája
10:10-10:20 Áder János, Magyarország köztársasági elnöke, a Budapesti Víz Világtalálkozó fővédnöke
10:20-10:30 Baranyai Gábor, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára, a Budapesti Víz Világtalálkozó előkészítéséért felelős miniszteri biztos
10:30-10:40 Somlyódy László (BME), a Budapesti Víz Világtalálkozó Tudományos Fórumának elnöke
Levezető elnök: Németh Tamás főtitkár, az MTA Környezettudományi Elnöki Bizottság elnöke
SZAKMAI ELŐADÁSOK
Elnök: Somlyódy László
11:00-11:15 Pusztai László: Nyitott kérdések a víz mikroszkopikus szerkezetét illetően: van-e legalább reményünk megválaszolni őket?
11:15-11:30 Záray Gyula, Perlné Molnár Ibolya, Zsigrainé Vasanits Anikó, Sebők Ágnes, Helenkár András, Andrási Nóra: Xenobiotikumok sorsa a vízi környezetben
11:30-11:45 Szőcs Teodóra, Tóth György, Rotárné Szalkai Ágnes, Gál Nóra: Felszín alatti víz – határok nélkül
11:45-12:00 Józsa János, Krámer Tamás, Baranya Sándor: Folyók és tavak hidrodinamikája: a kutatástól az alkalmazásig
12:00-12:15 Várallyay György: A talajok vízgazdálkodása
12:15-12:30 Andrásfalvy Bertalan: A víz a történelemben
12:30-12:45 Glatz Ferenc: Vízgazdálkodás és társadalom a Duna-völgyben, a Fekete-erdőtől a Fekete-tengerig
12:45-13:00 Bruhács János: A nemzetközi vízjog a XXI. század elején
13:00-14:00 EBÉDSZÜNET
NAGYTEREM (Elnök: Szarka László)
14:00-14:15 Ábrahám Péter: A víz eredete a Földön
14:15-14:30 Geresdi István, Horváth Ákos, Bozó László: A víz szerepe a légköri folyamatokban
14:30-14:45 Mádlné Szőnyi Judit: A Hidrogeológusok Nemzetközi Szövetsége Regionális Felszín Alatti Vízáramlási Bizottsága „üzenete”: lépjünk túl az artézi paradigmán – a vízgazdálkodásban is!
14:45-15:00 Szűcs Péter, Madarász Tamás, Kovács Balázs, Lénárt László: Felszín alatti vizek kutatására alapozott regionális fejlesztési lehetőségek
15:00-15:15 Varsányi Zoltánné, Fórizs István: A felszín alatti vizek geokémiája
15:15-15:30 Kármán Krisztina: A parti szűrésű vízbázisok és jelentőségük
15:30-15:45 Püspöki Zoltán, Demeter Gábor, Virág Margit, Lazányi János: Módszertani fejlesztési javaslatok a hazai felszín alatti ivóvízkészletek kutatásához (Nyírség)
15:45-16:00 SZÜNET
NAGYTEREM (Elnök: Józsa János)
16:00-16:15 Bobok Elemér: A geotermikus energia perspektívái Magyarországon
16:15-16:30 Szeredi István: Vízerőművek
16:30-16:45 Kecskés Gábor: A vízhez való jog európai jogi és nemzetközi jogi vonatkozásai
16:45-18:00 VITA
Elnök: Németh Tamás (Somlyódy László, Szarka László, Józsa János)
2013. MÁJUS 16. (CSÜTÖRTÖK)
NAGYTEREM (Elnök: Jolánkai Márton)
09:30-09:45 Szarka László: Az előző napi előadások összefoglalása
09:45-10:00 Ligetvári Ferenc, Fehér Ferenc: A területi vízgazdálkodás térkörnyezeti összefüggései
10:00-10:15 Jolánkai Márton, Ligetvári Ferenc, Veisz Ottó: Vízgazdálkodás a mezőgazdaságban – korlátok és lehetőségek
10:15-10:30 Schweitzer Ferenc: Döntési kényszer az ár- és belvízvédelemben
10:30-10:45 Koncsos László, Kozma Zsolt: A belvízmodellezés új útjai: tapasztalatok, kockázatok és bizonytalanságok
10:45-11:00 Lukács Balázs András: Átok vagy áldás? Belvizek hatása az edényes növények diverzitására
11:00-11:15 Borsos Balázs: Áradás és vízgazdálkodás: tradicionális módszerek a Bodrogköz példáján
11:15-11:30 SZÜNET
NAGYTEREM (Elnök: Vida Gábor)
11:30-11:45 Bender Tamás: Bizonyítékon alapuló balneoterápia Magyarországon
11:45-12:00 Rácz Gergely, Szende Béla: A víztisztítási reakció melléktermékeinek potenciális mutagén és karcinogén hatása
12:00-12:15 Takács Erzsébet, Wojnárovits László: Nagy hatékonyságú oxidációs eljárások a vízkezelésben: sugártechnológiai módszerek
12:15-12:30 Juhász Katalin: Szennyezéssel a tisztaságért? A higiéniai célú vízhasználat néprajzi kutatásának tanulságai
12:30-12:45 Fábián István: Víz a kémcsőben és a természeti környezetben: CHEMIKUT projekt
12:45-13:00 Lengyel Szabolcs: Szisztematikus konzervációs tervezés: az európai halfauna diverzitási kulcsterületei (Key Biodiversity Area)
13:00-14:00 EBÉDSZÜNET
NAGYTEREM (Elnök: G. Tóth László)
14:00-14:15 G. Tóth László: A Balaton ökológiai változásai átalakuló természeti és társadalmi körülmények között
14:15-14:30 Orzó László: Biológiai vízminőség-vizsgálat digitális holografikus mikroszkópia alkalmazásával
14:30-14:45 Valyon József, Papp János, Rosenbergerné Mihályi Magdolna, Jobbágy Andrea, Pető Lajos, Kohlheb Róbert: Korszerű kommunális szennyvíztisztító technológia kifejlesztése és alkalmazása a balatoni térségben
14:45-15:00 G. Tóth László, Balogh Csilla: A szűrő gerinctelen állatvilág jelentősége a Balaton vízminőségének javításában
15:00-15:15 Nováky Béla, Honti Márk, Somlyódy László: Éghajlatváltozás: intő jelek a Balaton viselkedésében
15:15-15:30 SZÜNET
NAGYTEREM (Elnök: Berczik Árpád)
15:30-15:45 Guti Gábor, Berczik Árpád: Folyami vízrendszerek fenntartható hasznosításának feltételrendszere – ökológiai vonatkozások és a 21. század kihívásai
15:45-16:00 Honti Márk, Istvánovics Vera, Kovács Ádám, Kocsis Gáborné: Eutrofizálódás osztott vízgyűjtőjű folyóhálózatokban: a Szamos–Tisza vízrendszer elemzésének tanulságai
16:00-16:15 Borics Gábor: Mitől zöldek a vizeink?
16:15-16:30 Lengyel Szabolcs: A tiszavirág genetikai sokfélesége: posztglaciális változások, a tiszai állományok magas diverzitása, a rábai állomány mint Evolutionary Significant Unit
16:30-16:45 Bartha Elek: A víz a szakrális folkórban
16:45-18:00 VITA, ÖSSZEGZÉS
Elnök: Németh Tamás (Jolánkai Márton, G. Tóth László, Vida Gábor, Berczik Árpád)