A rovat kizárólagos támogatója

HOGYAN TESZIK TÖNKRE A NÖVÉNYVÉDŐ SZEREK AZ ÉLŐVILÁGOT?

Dátum: 2016. május 23.

Helyszín: Budapest, Szent István park, Carl Lutz rakpart

A Greenpeace tudományos jelentésben mutatja be az európai növényvédőszer-használat káros hatásait Szeretettel meghívjuk a kiadvány bemutatójára és az azt követő beszélgetésre, melynek időpontja és helyszíne: 2016. május 23. hétfő, 14 óra Fortuna hajó, Szirén terem 1137 Budapest, Szent István park, Carl Lutz rakpart (a Margit híd pesti hídfőjétől pár percre)

A biológiai sokféleség drámai csökkenésének egyik legfontosabb okozója a jelenlegi mezőgazdasági gyakorlat. A Greenpeace a legfrissebb kutatások elemzésével készített tudományos jelentése azt mutatja be, hogyan pusztítják a növényvédő szerek az élővilágot, az egyes fajcsoportokat és a teljes ökoszisztémát. A jelentés foglalkozik ezen vegyszerek európai szabályozásának hiányosságaival is. A felmérések szerint a növényvédő szerek használata az egész világon és Európában is folyamatosan nő. Az adatok aggasztóak. Csak egy példa: a németországi almáskertekben például átlagosan 34-szer permeteznek egyetlen tenyészidőszak alatt.

A biológiai sokféleség világnapján felhívjuk a figyelmet arra, hogy az iparszerű, intenzív vegyszerhasználaton alapuló mezőgazdaság nemcsak a mi egészségünket, hanem a vadon élő növény- és állatvilágot, a földi életet fenntartó természetes rendszerek stabilitását biztosító változatosságot is veszélyezteti. Meggyőződésünk, hogy csakis a növényvédőszer-használat drasztikus csökkentése, vagyis az iparszerűről az ökológiai gazdálkodási módszerekre történő átállás jelenthet megoldást azokra az egyre súlyosbodó ökológiai, gazdasági és társadalmi problémákra, amelyekkel jelenleg az emberiségnek szembe kell néznie.

• A jelentést bemutatja Rodics Katalin, a Greenpeace agrárkampányosa.
• A hazai madárvilágban megfigyelhető, a növényvédő szerekkel összefüggésbe hozható folyamatokról Halmos Gergő, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület igazgatója beszél.
• A vegyszerekre szintén érzékeny élőlények, a kétéltűek és a hüllők körében megfigyelhető változásokról pedig Babocsay Gergely, a Magyar Természettudományi Múzeum herpetológusa, a Magyar Madártani Egyesület Kétéltű és Hüllő Szakosztályának elnöke számol majd be.

Az eseményen öko-büfével várjuk a vendégeinket és minden résztvevőnek fölajánlunk egy példányt az „Európa növényvédőszer-függősége – Hogyan teszi tönkre környezetünket az iparszerű mezőgazdaság?” című legújabb kiadványunkból. Amennyiben szeretne részt venni a tudományos jelentés bemutatóján, kérjük, jelezzen vissza május 20-ig a következő elérhetőségek valamelyikén:

Antonovits Bence, bence.antonovits@greenpeace.org, vagy telefonon a 06 30 854 6198 számon.

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás