A rovat kizárólagos támogatója

Lakossági Fórum az induló növényirtó projektről

Dátum: 2013. július 29.

Helyszín: Bugac

Minden érdeklődőt szeretettel várunk hétfőn (07.29.) délután 17 órakor Bugacon a Művelődési Házban, ahol az invazív növények irtásáról beszélgetünk.

Egy 2015-ig tartó uniós program keretében inváziós növényektől mentes, tiszta magterületeket hozunk létre a nemzeti parkban.

A borókával és nyárfákkal tarkított táj, az árvalányhaj, a naprózsa, vagy az egész világon csak itt előforduló tartós szegfű a homokpuszták pótolhatatlan kincsei. Hogy sikerül-e megőrizni őket, az leginkább attól függ, hogy megmenthetők-e az agresszívan terjedő idegen növényfajoktól. Az ún. invazív fajok ugyanis felfalják az élőhelyeiket és kiszorítják az őshonos növényeket a homokterületekről.

A nemzeti parkban gyomlálással, kaszálással, kivágással, és egyes esetekben, nagyon körültekintően alkalmazott vegyszerezéssel végezzük a növények eltávolítását.

Joggal merülhet fel a kérdés, hogy nem veszélyes-e a vegyszerezés egy természetvédelmi területen, esetleg nincs-e valamilyen hatással a környéken lakókra? „A vegyszeres irtást csak ott alkalmazzuk, ahol semmi más nem vezet eredményre. A mi célunk is az, hogy a védett természeti területek, és azok környéke ne szennyeződjön a növényirtás során. Épp ezért a munkát növényvédelmi szakvizsgával rendelkező szakemberek irányítják, és speciális, gyorsan lebomló vegyszert használnak méghozzá úgy, hogy az anyagot kenéssel, vagy pontszerű szórással célzottan az adott növényre juttatják ki.” – mondta Vajda Zoltán a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság osztályvezetője, a program vezetője.

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás