A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság (HNPI) működési területén található természetközeli faállományok, erdőrészletek kimagasló esztétikai értékük mellett nagyszámú veszélyeztetett zoológiai, mikológiai és botanikai természeti érték utolsó menedékei, ezért megőrzésük kiemelkedően fontos.
invaziv faj
Nem olyan látványos, mint a Covid, de óriási gond – rohamosan nő az inváziós fajok száma
Nutria, harlekin katica, vörös mocsárrák, tigrisszúnyog vagy spanyol meztelencsiga – egyre többször találkozhatunk a mindennapjainkban olyan fajokkal, melyek nem őshonosak hazánkban, és a megjelenésük többnyire nem jó hír a helyi ökoszisztémáknak, de sokszor fejfájást okozhatnak a mezőgazdaságban, vagy akár az egészségügyben is. Vajon együtt tudunk élni a ma még betolakodónak számító fajokkal?
Több mint 100 nutriát ejtettek el Zalában
Egyre nagyobb aggodalomra ad okot az idegenhonos nutria (Myocastor coypus) terjedése Zala vármegye nyugati felében. Az inváziós rágcsálófaj állományának robbanásszerű növekedését tapasztalták a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai az elmúlt években a Mura, a Kerka és a Kebele vízfolyások vízrendszerében.
Budapest I. Rákász Napja
A Fiatal Entomológusok Klubja szervezi Budapest I. Rákász Napját! Az eseményen Szendőfi Balázs (természetfilmes) is jelen lesz. Az esemény február 22 szombaton délelőtt lesz, Békásmegyeren, a Szentendrei út (11) mellett, a Barát-patak befolyójánál.
Harc a vörös mocsárrákkal: így lesz egy kedvelt díszállatból ellenség
Az idegenhonos, különösen az inváziós állat- és növényfajok egyre nagyobb problémát jelentenek világszerte. Magyarországon például 3 őshonos tízlábú rákfajra több mint 30 idegenhonos faj jut. A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont munkatársai külföldi és hazai kutatókkal, egyetemi hallgatók közreműködésével vizsgálják a tízlábú rákfajok helyzetét és hatását a Kárpát-medencében, különös tekintettel a vörös mocsárrákra.
A vörös mocsárrák meghódítja a Balaton környékét
Újabb idegenhonos tízlábú rákfaj jelent meg a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság működési területén. A vörös mocsárrák világszerte az egyik leggyakoribb tízlábú rákfajjá vált a véletlen és direkt telepítések hatására.
Egyre több a fekete törpeharcsa a Balatonban, és ez nem túl jó hír az őshonos halaknak
3 balatoni, 1 inváziós és 2 őshonos halfaj táplálkozását vizsgálta a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet. Ebből kiderült, hogy a törpeharcsa hatékony ragadozó, okkal retteghetnek tőlük őshonos halaink. A kifogott fekete törpeharcsákat ezért sem szabad visszadobni a Balatonba, sőt, a fiatal egyedek kifogását is támogatják. A szakemberek hosszabb távon abban bíznak, a törpeharcsák ivadékfelhőinek eltávolítása sikeres…
A Duna mentén is megjelent a kínai invazív édesvízi medúza
Júniusban és júliusban Paks alatt, a Fadd-Dombori holtágban észlelték az édesvízi medúzák nagyszámú megjelenését. A Kínából behurcolt faj a melegebb vizekben tud megtelepedni, ezért kedvező számára a klímaváltozással járó melegedés. Az átlátszó videóriportja.
Az invazív cifrarák új észlelései Baranya és Tolna vármegyében
Mind Baranya, mind Tolna vármegye területe vizes élőhelyekben igen gazdag, de sajnálatos módon mindkét vármegye álló és áramló vizeiben számos idegenhonos faj jelenlétét bizonyították az elmúlt évtizedekben Az észak-amerikai eredetű, inváziós cifrarák (Faxonius [Orconectes] limosus) első hazai példányainak észlelése után napjainkra hazánk leggyakoribb tízlábú rákfajává vált.
Kínai lágyhéjú teknőst találtak a tatabányai Csónakázó tóban
Inváziós lágyhéjú teknőst kapott lencsevére egy fotós Tatabányán, a Csónakázó tóban. A veszélyes ragadozó mindenre támad, ami a környezetében mozog. A teknős évek óta élhet a tóban.