A rovat kizárólagos támogatója

Sajtóbeszélgetés Felix Matthes-szel a német energiafordulatról

Dátum: 2014. április 17.

Helyszín: Budapest, Kecskeméti utca 14.

z Energiaklub Szakpolitikai Intézet és Módszertani Központ a Heinrich Böll Alapítvány együttműködésével meghívja Önt az ENERGIEWENDE  A német energiafordulat hatásai és magyarországi vonatkozásai c. sajtóbeszélgetésre.

Meghívott előadó: Felix Matthes a német Ökoinstitut munkatársa, az egyik legelismertebb szakértője az „energiafordulat” névvel jelzett német villamosenergia-rendszerben zajló változásoknak és annak hatásainak.

Időpont: 2014. április 17. csütörtök, 14.00
Helyszín: MERCURE Budapest Korona, 1053. Budapest, Kecskeméti utca 14.
Regisztráció: http://tinyurl.com/op52nrz

A beszélgetés angol nyelven zajlik, szinkrontolmácsolást biztosítunk.

PROGRAM
14:00-14:15 Regisztráció, frissítő
14:15 -14:45 A német vita az energiafordulat jövőjéről  Felix Matthes, Ökoinstitut
14:45 – 15:45 Kérdések, beszélgetés

Kapcsolattartó:
Kun Zsuzsanna • marketing menedzser • Energiaklub
kun@energiaklub.hu • +36 20 578 6799

______________________________________________________

Az Energiewende-ről

Németország energiagazdálkodása jelentős átalakuláson megy keresztül: célja, hogy a jövőben elsősorban megújuló energiaforrásokból termeljen villamos energiát. Európa legnagyobb gazdasága elsőként vállalta, hogy fokozatosan leállítja atomerőműveit, a szél- illetve napenergiára helyezve a hangsúlyt. Ezzel az energiafordulat (Energiewende) Németország központi projektjévé vált.

Az energiafordulat egyrészről nagyon sikeres, és elsöprő lakossági támogatást élvez. Németország villamos energiájának 25%-a megújuló energiaforrásokból származik, és az ország évente legalább 10 milliárd eurót takarít meg a hagyományos energiahordozók importjának csökkenése miatt. A megújuló ipar 40 milliárd eurós forgalmat bonyolít le évente, és 2012-ben 377ezer embert foglalkoztatott.

Az energiafordulat másrészről jelentős kihívásokat is támaszt. Ahogy a HBS tanulmányaiból is kiderül, Németország egy főre jutó CO2-kibocsátása magasabb mint Lengyelországé, a megnövekedett szénhasználat miatt. A nagy energiacégek bevétele csökken, mivel a kisebb, decentralizált termelők egyre nagyobb részesedésre tesznek szert. A német iparnak egyre komolyabb gondot okoz a megújulók finanszírozása, és nehézségekkel jár a megújulók optimális támogatási modelljének kialakítása is. Az időjárásfüggő megújuló energia technológiák (szél- és napenergia) gyors terjedése miatt a villamosenergia-hálózat fejlesztésére van szükség. Az energiafordulat más EU-tagállamokra gyakorolt hatásairól is kevés szó esik Németországban, de abban a legtöbb szakértő egyetért, hogy a németek ambiciózus terveinek megvalósításához elengedhetetlen a szomszédos országokkal való kooperáció.

Magyarországon eközben a paksi atomerőmű új blokkjainak építése van napirenden, a megújuló energia terjedése stagnál, és a környező, stabil szabályozói környezetet felmutató országok szintjétől is egyre inkább elmarad.

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás