December 14-én az MTA Könyvtárában és Információs Központjában ifj. Zlinszky János és Lányi András értékelte a párizsi klímacsúcs eredményeit. Az Infocracy csapatának jóvoltából most nálunk is megtekinthetők a rendezvényről készült videók.
Párizs után, karácsony előtt
Az eddigi klíma-megállapodásokhoz képest idén decemberben komoly elköteleződés történt – a legcsendesebb forradalom, amit Párizs valaha látott. Ám a történelem nem az alapján fog megítélni bennünket, amiben megegyezünk, hanem az alapján, amit véghez viszünk.
Mik a kilátásaink a párizsi klímacsúcs után? Mi változott? Miért ígéretes a megállapodás? Milyen kritikát lehet megfogalmazni? Miért lesz nehéz végrehajtani? Miben bízhatunk mégis?
És mi köze mindennek a karácsonyhoz?
A december 14-i alkalom első előadója: ifj. Zlinszky János (a Pázmány Péter Katolikus Egyetem egyetemi docense, a Regionális Környezetvédelmi Központ vezető munkatársa). Az előadás felvétele itt tekinthető meg:
Egy ökológiai rendszerváltozás szükségessége
A mostani klímamegállapodást a hatalmi tényezők attól függően fogják végrehajtani, hogy az érdekeltek – az emberek szerte a világon – képesek-e rábírni a saját döntéshozóikat erre.
A felismerés, hogy közel az ökológiai összeomlás, az ún. fejlett világban alaposan elterjedt az utóbbi néhány évtizedben. A baj csak az, hogy egy szellemi fordulat a maga tempójában 3 emberöltő alatt zajlik le – most pedig egyszerűen nincs ennyi időnk.
Ezt a paradoxont érdemi politikai akarat nélkül lehetetlen feloldani. Ahhoz, hogy legyen politikai akarat, három feltételnek kellene teljesülni – ezek a jelenlegi keretek között sem a diktatúrákban, sem az ún. tömegdemokráciákban nem teljesülnek.
A december 14-i esemény második előadója Lányi András (ELTE TÁTK Humánökológia Szak, ny.egyetemi docens) volt.
Itt tekinthető meg az előadásról készült videó:
A rendezvényen Bajomi Bálint természetfotóit is megtekinthették a látogatók: