Hirdetés

Magyarországon évente több tízezer tonna étolajat használnak fel. A keletkező használt sütőolaj sorsa csak az üzemi konyháknál, éttermeknél megoldott, ahol szervezetten folyik a hulladék elszállítása és feldolgozása. A háztartásokból csak kis része kerül a hulladékudvarokba, vagy lerakóhelyekre, jelentős mennyiség a lefolyókba vagy a szemétbe kerül.

A MOL ismét elindította használtsütőolaj-gyűjtő kampányát: aki elviszi a kijelölt MOL kutak egyikére az étolajat, ajándékba egy újrahasznosított műanyagból készült, praktikus gyűjtőedényt kap, amelybe kényelmesen, csöpögésmentesen tudja beönteni, tárolni és a kútra szállítani a használt sütőolajat.

A MOL 2011 májusában indította használtsütőolaj-gyűjtő programját, országszerte 100 benzinkútján helyezett el tárolótartályokat, lehetővé téve a lakosság számára a használt sütőolaj környezetbarát elhelyezését. Az első hetekben több mint 9 tonna használt sütőolaj gyűlt össze és több mint hétezer gyűjtőflakon fogyott a MOL-kutakon. Tekintettel az igényekre 2011 őszén 150-re bővítették az átvevőhelyek számát, jelenleg pedig már 168 kúton lehet leadni a sütéshez használt zsiradékot. A program kezdete óta eltelt mintegy másfél évben közel 120 tonna használt sütőolajat hoztak el a MOL-kutakra a környezettudatos lakosok. A töltőállomásokról a Biofilter Kft. gyűjti össze a használt sütőolajat, majd tisztítást követően juttatja el a Rossi Biofuel komáromi üzemébe, ahol bioüzemanyagot állítanak elő belőle, amelyet biokomponensként kevernek a dízel üzemanyagokba.

Mivel továbbra is nagy az érdeklődés a program iránt, és sokan jelezték, hogy szeretnének gyűjtőedényhez jutni, ezért – külön tekintettel az ünnepek környéki sütés-főzésre – további 15.000 flakon kerül a benzinkutakra, és onnan a háztartásokba. Bárki, aki egy kijelölt MOL-kútra használt étolajat hoz, ajándékba kapja a gyűjtőflakont.

Sajnos a lakosság által használt olajnak csak kis része kerül a hulladékudvarokba, vagy lerakóhelyekre, jelentős mennyiség a lefolyókba vagy a szemétbe kerül. Ez igen káros, hiszen a csővezetékek falára lerakódva a csatorna dugulását okozza, a háztartási szemétbe öntve pedig nehezen lebomló anyagként jelenik meg a hulladéklerakókban. Ha pedig a sütőolaj gondatlanságból vagy szándékosan az élővizekbe jut, az még veszélyesebb: tavakban, folyókban a víz felszínén úszva meggátolja az oxigénfelvételt, így elpusztítja a vízi élőlényeket. Egyetlen csepp használt étolaj akár ezer liter élővizet is elszennyezhet. Erre a problémára nyújt környezetbarát megoldást a MOL, lehetővé téve a lakosság számára, hogy kijelölt kútjain leadják az olajat.

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás