Hirdetés

A TuNur angol vállalat napenergia-fejlesztéssel foglalkozik. A cég a héten kapcsolatba lépett a tunéziai kormánnyal egy nagyszabású projektre. Céljuk egy olyan 4,5 gigawatt teljesítményű erőmű létrehozása, amely nagy mennyiségű megújuló energiát szolgáltat 5 millió európai háztartás, vagy akár több mint 7 millió elektromos jármű ellátására.

A napelem mezőt – ami a tervek szerint Tunéziát és Európát is ellátja majd energiával, – a szaharai sivatagban építik meg. Emellett három nagyfeszültségű tengeralatti vezeték rendszert is terveznek, amelyek alacsony energiaveszteség mellett oldják meg az energia szállítását.

Az első vezeték összekapcsolja majd Tunéziát az európai hálózathoz jelenleg is kapcsolódó Máltával. A szigetország jelentősége így tovább erősödhet a Földközi-tengeren mint energiaközpont.

A második vezeték fejlesztését még évekkel ezelőtt elkezdték. Az európai közösség által nagyra becsült „közös érdekű projekt” Rómától északra fog partot érni.

Felmerült a továbbiakban egy harmadik vezeték lefektetése is. Ez a vonal közvetlenül kapcsolná össze Tunéziát Dél-Franciaországgal.A TuNur vezérigazgatója, Kevin Sara szerint a program gazdasági nyomás alatt áll. „A szaharai terület az európai régiókhoz képest kétszer annyi fényenergiában részesül, így azonos befektetéssel kétszer annyi elektromos energiát vagyunk képesek ott termelni. Egy állami segélyektől mentes országban mindig alacsony költségű termelőnek fogunk számítani, még az átviteli költségekkel együtt is.

Észak-afrikai terv

A tunéziai koncepció csak egyike a legújabb Észak-Afrikában futó számos napenergia vállalkozásnak. Az ezt megelőző hasonló vállalkozás a 2016-ban indított Noor projekt volt, ami jelenleg első szakaszában (Noor 1) van. Ez azt jelenti, hogy a végső 580 megawattos kapacitásból most 160 megawatt energiát biztosít a létesítmény. Via: dailyplanet.climate-kic.org 

 

 

Marokkó fényes jövője

Marokkó fényes jövője

Decemberben átadják Marokkóban a világ egyik legnagyobb naperőművét, ami egymillió embert lát majd el energiával. A futurisztikus építmény illeszkedik a kormány megújuló energia-célkitűzésébe: 2020-ra el akarják érni, hogy áramhasználatuk 42 százalékát megújulókból fedezzék.

Az erőmű a nap melegét használja majd arra, hogy sót olvasszon meg, ennek a hőenergiájával fogják működtetni az óriási gőzturbinát. A kezdeti fázisban sötétedés után napi 3 órát üzemel majd, de úgy tervezik, hogy a végső stádiumban már napi 20 órán át képes lesz áramot szolgáltatn – írtuk 2 éve.

 

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás