A rovat kizárólagos támogatója

A csepeli Tamariska domb védettségének ügye egyre szürreálisabb fordulatokat vesz. Németh Szilárd Csepel polgármestere megszüntetné a Tamariska-domb védettségét és az sem izgatja, hogy törvénytelenül teszi ezt. Az önkormányzat mai közgyűlése előtt ismét tiltakoztak a helyi zöldek és az LMP is. Vajon hogyan döntenek ma a csepeli képviselők?

Vajon megértik-e a mai csepeli közgyűlésen résztvevő politikusok, hogy ezt a csúf törvénysértést jogállamban nem szokták pártolni?

Tisztelt fővárosi képviselő Asszony / Úr!

Alulírott Menyhért Péter, a Csepeli Zöld Kör Egyesület képviselőjeként a február 29-i Közgyűlés 7. sz. napirendi pontja (Döntési javaslat a Tamariska-domb védettségével kapcsolatos eljárás lezárására ) kapcsán tájékoztatni kívánom Önt a következőkről:
Egyesületünk 2003. óta elméletben és gyakorlati munkájával is aktívan vesz részt a Tamariska-domb természetvédelmi terület megóvásában, fenntartásában. Mi adtuk ki a dombról, a máig egyetlen, teljességre törekvő, tudományos igényességű felmérésen alapuló rendszerező munkát: a Tamariska-domb természeti értékei című könyvet.

2009. április óta intenzív harcot folytattunk a csepeli önkormányzattal, hogy az önkormányzat tegye meg a domb védelmében szükséges, és a csepeli önkormányzat rendelkezésére álló anyagi eszközökkel lehetséges lépéseket. Hosszas egyeztető tárgyalások után sikerült elérnünk, hogy a csepeli Képviselő Testület 2009.-ben 15 millió forintot utalt át a Csevak Zrt számlájára címzett támogatásként a domb bekerítésére, majd elvi határozat született a domb folyamatos üzemeltetésére több mint évi 25 millió Ft nagyságrendben. Az egyesületünk által részletesen javasolt projekt keretében az őrzés-védelem céljára alkalmazott munkavállalói létszámmal, egyesületünk díjmentes szakmai munkát szervezett volna meg a természetvédelmi terület szakszerű megóvása és hasznosítása érdekében.

Egyesületünk javaslatára a dombon elhelyezett T Com bázisállomást áthelyeztük volna mintegy 150 méterrel arrébb a domb tetejére. Ezzel a megoldással az egyedül lehetséges áthelyezési helyszínen, minden emberi létesítménytől a legtávolabb, a sugárzási szöget tekintve a legkisebb káros behatást eredményező helyre került volna a mobil-átjátszó. A T Com a részletes kiviteli terveket, míg Csepel önkormányzata a szükséges átsorolási terveket cca 7 millió forintért elkészíttette. Az új átjátszó állomás a domb tetőn egy 15 méter magas kilátóterasz megvalósítása révén, egy csodálatos budapesti panorámát nyújtó kilátót eredményezett volna.

Sajnálatos módon, mindezeket a kedvező folyamatokat Németh Szilárd polgármester úr minden ésszerű szakmai érv nélkül (lásd: http://csepel.hu/anyagok/dokumentumtar/Testuleti_anyagok/2010/1104/20101104jkv.pdf 4. napirend 10. oldal. és a 6. napirend 13.-16. oldalak), vélhetőleg személyes indíttatásból leállíttatta, ezzel Csepel természetvédelme jelentős kárt szenvedett. A leállítás miatt Csepel cca 7 milliós kárt szenvedett, és a csepeli mobiltelefon használók elestek mindazon technikai fejlesztés (lásd: 4G és Hipernet szolgáltatások) lehetőségétől, melyet az új, korszerű adóállomás jelenthetett volna. Németh Szilárd polgármester úr minden ésszerű szakmai érvvel ellenkezve, ezzel kivonva a területet a természetvédelmi szervezetek szakmai, és a főpolgármester jogi-hatósági felügyelete alól. Ez a közparkká degradáló lépés lehetetlenné teszi a természetvédelmi hazai és Eu-s források bevonását is a domb fejlesztésébe.

Németh Szilárd polgármester úr személyes elképzelését erőltetve, minden döntéshozót félrevezetett azzal, hogy az elképzelése kapcsán felmerült szakmai tiltakozásokat nem közölte az érintettekkel.
Egyesületünk továbbra is minden lehetséges fórumon tiltakozni fog a természetvédelmi jogszabályok semmibe vétele ellen.
Fel kell hívnom a figyelmet arra is, hogy Csepel polgármestere a kormányhivataltól kapott már elmarasztalást a jogsértő intézkedése miatt!

Tiltakozásunk alapját a szakmai és jogi érvek mellett az a tény is alátámasztja, hogy Csepel polgármestere a hangzatos „védelmi tervek” ellenére semmit nem tett azok gyakorlati megvalósítása érdekében, pedig e cselekedeteknek semmilyen jogi, szakmai, hatósági akadálya nincsen, és az önkormányzat Környezetvédelmi Keret számláján legalább 100 millió Ft áll e célra rendelkezésre.
Csepeli Zöld Kör levele Tamariska ügyben a VM-nek (pdf 132 KB)

Tisztelt képviselő!
Kérem, hogy a főjegyzői előterjesztés kiegészítésben szereplő „A” változatot (a védettséget fenntartó) támogassa szavazatával, mert a „B” variáns jogsértést támogat: hatalommal való visszaélést jelent a politikai kihasználásával.
Felmerülő kérdéseit készségesen személyesen is megválaszolom, amennyiben a Közgyűlés megszavazza hozzászólásomat.
Tisztelettel:
Menyhért Péter
Csepeli Zöld Kör Egyesület titkára, képviselője
Csepel Civil Fórum elnöke
Csepel szigeti Civil Szövetség ügyvezetője


Sajátosan értelmezik a Fideszben a Nemzeti Együttműködés Rendszerét. Jelen példából kiindulva ez azt jelenti, hogy a kormány és a Fidesz frakciója segítséget nyújt fideszes képviselők, polgármesterek törvénytelen akciójához. Ehhez sajnálatos módon még a törvényesség őre, Budapest főjegyzője is asszisztál.

Tavaly novemberben a fővárosi közgyűlés Németh Szilárd javaslatára törvénytelen módon szüntette meg a csepeli Tamariska domb védettségét. A döntést követően a főjegyző lefolytatta a törvény által előírt egyeztetéseket és mivel a Duna-Ipoly Nemzeti Park ellenezte a védettséget megszüntetést, ezért a januári közgyűlésen annak fenntartására tett javaslatot. Az előterjesztést azonban technikai problémára hivatkozva visszavonta a főjegyző asszony. A mai közgyűlésre megint beadta ugyanazt az előterjesztést a védettség fenntartására. Most azonban egy kiegészítést is mellékelt hozzá, amelyben a törvényesség őre a terület védelmének törvénytelen megszüntetését is javasolja. Az indoklásban arra hivatkozik, hogy Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkár támogatja a védettség megszüntetését. Pontosan tudnia kellene azonban, hogy jogállamban egy államtitkár sem írhatja felül a természetvédelmi törvényt. Ráadásul az előterjesztés egy másik mellékletében a főjegyző is leírta, hogy a védettség feloldása nem egyeztethető össze a természetvédelmi törvénnyel.

Ez az eljárás nagyon hasonlít a Csipak-féle városromboló Zeppelin projekt tavalyelőtti esetéhez. Ott is egy fideszes képviselő intézte el a védettség levételét egy belvárosi épületről a műemlékvédelmi hivatal ellenkezése ellenére. A Bécsi utca esetében az LMP, a civil és szakmai szervezetek fellépésének eredményeként sikerült megakadályozni a városrombolást. Most némi bizakodásra adhat okot a törvényesség fenntartásában, hogy az LMP frakcióvezetője, Kaltenbach Jenő által vezetett jogi bizottság egyes fideszes tagok szavazataival kiállt a törvényességért, és a védettség fenntartása mellett foglalt állást.

A polgármester megvalósíthatná nyilvánosan hangoztatott terveit a terület rendezésére védettség megszüntetése nélkül is. Ennek hiányában azonban a terület bármikor beépíthetővé válik és eltűnhetnek az ott található értékek. Ráadásul veszélyes példával szolgálhat, és igen hamar eltűnhetnek a természetvédelmi területek a fővárosból. Inkább büszkéknek kellene lennünk arra, hogy Budapest kiemelkedő természeti értékekkel rendelkezik Európában. Erre építeni kellene és felhasználni a fővárosi turizmusban és az oktatásban, megtanítva gyermekeinket arra, hogy a természeti környezetünk olyan érték, amit ápolni és védeni kell. Az LMP ezért módosító indítványt nyújtott be a költségvetéshez, amivel növelné a védett területek kezelésére fordítható összegeket.

LMP fővárosi frakció

Kapcsolódó anyagok:

Mit nekem Tamariska-domb – erős királysága van Csepelnek

Érthetetlen a Tamariska-domb védettségének megszüntetése

Veszélyben a csepeli Tamariska-domb

Mi lesz a Tamariska-dombbal?

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás