Hirdetés

Az Európai Unió a legjobb, LIFE támogatásból megvalósított természetvédelmi projektek közé választotta a WWF Magyarország és a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság „Nagykőrösi pusztai tölgyesek megőrzése” című pályázatát. A díjakat tegnapelőtt este adták át 2012 legjobbjainak a brüsszeli Zöld Héten.

A díjjal az Európai Bizottság nem csupán a természetvédők kitartó munkáját ismerte el, hanem a pusztai tölgyesekre, hazánk és Európa élővilágának e kiemelkedően fontos, különleges darabjára is felhívta a figyelmet. A pusztai tölgyesek az erdőssztyeppek közé tartoznak, amelyek Eurázsián átívelve itt, a Kárpát-medencében érik el elterjedésük nyugati határát. A homoki erdőssztyeppek több mint száz védett állat- és növényfajnak adnak otthont.

A nagykőrösi erdő a legnagyobb és legtermészetesebb állapotban megmaradt homoki tölgyes Magyarországon, ám sok veszély fenyegette pusztulással a LIFE projekt 2006-os indulását megelőzően. Az ötéves terepi munka során a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság a WWF Magyarország és a Nagykőrösi Önkormányzat közös munkájának eredményeként sikerült biztosítani a pusztai tölgyesek helyreállítását és fennmaradását közel egy évszázadig. 175 hektár (350 focipálya nagyságú erdőterület) 90 évre a Nemzeti Park Igazgatóság kezelésébe került, ennek köszönhetően az erdőgazdálkodás itt megszűnt, lehetővé téve a természetes folyamatok érvényesülését. A természetvédők őshonos erdők telepítésével csökkentették a természetes növényzet feldarabolódottságát, és mintegy 420 hektáron visszaszorították az őshonos növényzetet veszélyeztető idegenhonos özönfajokat. A tölgyes természetes felújulása, a vadkárok csökkentése és a facsemeték védelme érdekében pedig a terület egy részén vadkizáró kerítést építettek.

Annak érdekében, hogy a mindeddig ismeretlen természeti kincsről egyre többen tudomást szerezzenek, megnyílt a Pálfája Erdei Oktatóközpont. Egy régi tábor szolgál bemutatóhelyként, ami önkéntesek segítségével újult meg. Nevét a környék legidősebb, 500 éves famatuzsáleméről kapta. A Pálfája természetismereti- és kézműves foglalkozásokkal, nyári táborokkal és rendezvényekkel várja a gyerekeket. Az Oktatóközponttól szabadon látogatható Pálfája tanösvény indul, amely végigkalauzolja a homoki erdőssztyepp élővilágára kíváncsi turistákat a Pálfája-erdőn.

Kapcsolódó anyagok:

Gyerekek díszítik fel az új oktatóközpontot Nagykőrösön

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás