A rovat kizárólagos támogatója

A Fidesz kormány immár rendszerré fejlesztette a diktatórikus időket idéző titkolózást a paksi bővítés kapcsán. A még meg sem alakult magyar kormány kezdeményezésére kedden az orosz kormány utasítást adott újabb, a nukleáris és sugárbiztonsági együttműködési egyezmény megkötésére. Erről azonban a magyar fél épp csak az érintetteket, a magyar polgárokat felejtette el tájékoztatni.

A Nemzeti Sunnyogás Rendszerében erről a hírről is az orosz kormány honlapjáról kellett tudomást szereznünk. Az Együtt-PM elfogadhatatlannak tartja, hogy Orbán Viktor viharos tempóban kötelezi el magát az Ukrajnában éppen a nemzetközi joggal ellentétes katonai beavatkozást folytató Oroszország mellett, miközben a magyar polgárok elemi tájékoztatást sem kapnak saját kormányuktól. Felszólítjuk a kormányt, hogy azonnali hatállyal függesszen fel minden tárgyalást és további együttműködést a katonai agressziót végrehajtó Oroszországgal, fejezze be hazánk gátlástalan kiszolgáltatását Vlamigyir Putyinnak, és minden eddigi lépéséről maradéktalanul, a megkötött illetve megkötni szándékozott megállapodások hiteles magyar szövegének nyilvánosságra hozatalával számoljon el a magyar választók előtt.

A paksi bővítés kapcsán Magyarországon csak egyetlen dologban lehetünk biztosak: a kormánytól semmilyen érdemi tájékoztatásra nem számíthatunk. A bővítést előkészítő újabb megállapodási tervekről ismételten csupán az orosz kormány honlapjáról lehet tudomást szerezni, mivel Orbán Viktor annyiba nem veszi a magyar polgárokat, hogy legalább elmondja nekik, miben mesterkedik a hátuk mögött. A megállapodási szándékról sem a minisztérium, sem pedig az egyezmény hazai résztvevője, az Országos Atomenergia Hivatal honlapján semmiféle tájékoztatás nem található.

Külön aggodalomra ad okot, hogy a paksi beruházás ügye szemmel láthatólag teljes mértékben kicsúszott a magyar kormány irányítása alól, és maradéktalanul Oroszország kezébe került a feltételek alakítása. Ezt támasztja alá az MTI vonatkozó híre is, mely szerint „Az orosz-magyar nukleáris- és sugárbiztonsági egyezmény tervezetét az orosz Szövetségi Környezetvédelmi, Műszaki és Nukleáris Ellenőrző Szolgálat készítette el”. A Fidesz-kormány a paksi bővítés és az energiapolitika területén kapitulált az orosz érdekek előtt, szerepe csupán annyi, hogy kritikátlanul aláírja és végrehajtja az orosz fél által leírtakat. Ezzel Orbán Viktor viharos tempóban kötelezi el Magyarországot az Ukrajnában éppen a nemzetközi joggal ellentétes katonai beavatkozást folytató Oroszország mellett.

Felszólítjuk a kormányt, hogy azonnali hatállyal függesszen fel minden tárgyalást és további együttműködést a katonai agressziót végrehajtó Oroszországgal, fejezze be Vlagyimir Putyin gátlástalan kiszolgálását. Minden eddigi lépéséről maradéktalanul, a megkötött, illetve megkötni szándékozott megállapodások hiteles magyar szövegének nyilvánosságra hozatalával számoljon el a magyar választók előtt.

Budapest, 2014. május 11.
Jávor Benedek, az Együtt-PM társelnöke
 


Indul az orosz-magyar nukleáris biztonsági egyezmény tárgyalása

Dmitrij Medvegyev orosz kormányfő utasítást adott az illetékes hatóságoknak, hogy kezdjék meg a tárgyalásokat Magyarországgal a nukleáris és sugárbiztonsági egyezményről. Ezt a rendelkezést kedden írta alá a miniszterelnök és tegnap (szombaton)  tették közzé az orosz kormány honlapján. A kormányfő utasításának szövege szerint a megállapodás a kormány felügyelete alá tartozó orosz Szövetségi Környezetvédelmi, Műszaki és Nukleáris Ellenőrző Szolgálat (Rosztyehnadzor) és a magyar állami atomenergia felügyeleti hatóság (az Országos Atomenergia Hivatal) között jön létre az atomenergia békés felhasználása keretében való nukleáris és sugárbiztonsági együttműködésről. Ezt szabályozza majd az egyezmény.

Az orosz kormány honlapján közölték, hogy a megállapodást a magyar fél kezdeményezte, minthogy szándékában áll fejleszteni az együttműködést Oroszországgal a paksi atomerőmű négy energiablokkjának működtetésében, korszerűsítésében és működésből való kivonásában, valamint a két új energiablokk tervezésében, orosz tervezésű reaktorokkal való felszerelésében és beindításában. Az orosz-magyar nukleáris- és sugárbiztonsági egyezmény tervezetét az orosz Szövetségi Környezetvédelmi, Műszaki és Nukleáris Ellenőrző Szolgálat készítette el "figyelembe véve a japán Fukusima-Daiicsi (Fukusima-I.) atomerőműben történt nukleáris baleset tanulságait".

Dmitrij Medvegyev utasításhoz az orosz kormány honlapján fűzött magyarázat szerint az orosz-magyar egyezmény magába foglalja majd az atomerőművek működési mutatóinak értékelését, a vészhelyzetekre való felkészülést és intézkedést, valamint az erre hivatott felügyeleti hatóság munkatársainak felkészítését. Az orosz kormány szándéka szerint a megállapodás az atomenergia békés felhasználása keretében célul tűzi ki a biztonsági kérdések szabályozását illető további területeken való együttműködés fejlesztését is. Egyebek között az ellenőrzési tapasztalatok megosztásában.  Az egyezmény lehetővé teszi a magyar nukleáris-, és sugárbiztonsági szabályozás rendszerének létrejöttét – állapította meg az orosz kormány.

A nukleáris energia békés felhasználásáról Magyarország és az Oroszországi Föderáció közötti együttműködési megállapodást az idén január 14-én, Orbán Viktor miniszterelnök oroszországi látogatása idején írta alá Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter és Szergej Kirijenko, a Roszatom elnöke. A megállapodás keretében két új paksi erőművi blokk orosz közreműködéssel való megépítéséről született egyezség, amelyre Oroszország mintegy 10 milliárd euró (3000 milliárd forint) hitelt nyújt Magyarországnak- írta az MTI. 
 

Áldemokratikus színjáték Paks 2 közmeghallgatása

Az új atomerőművi blokkok telephelye kapcsán tartott május 5-i közmeghallgatás Pakson nyitva hagyta a legfontosabb kérdést: miképp kezdődhet el engedélyezési eljárás egy olyan több ezermilliárd forintos projektről, melyről semmilyen társadalmi vita nem volt, és melyet az ország lakosainak többsége nem támogat?  Áldemokratikus színjáték Paks 2 közmeghallgatása

Bár a kormányoldal az atomtörvény módosításával és egy 2011-es kormányrendelettel alaposan leegyszerűsítette az új atomerőművi blokkok hatósági engedélyezésének folyamatát, a tervezett paksi blokkok jóváhagyása így is szinte megoldhatatlan kihívás elé állítja a nukleáris hatóságot.  Paks II engedélyezése: Hivatali gondok

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás