Hirdetés

Korunk embere számára egyre inkább felértékelődik az erdők szerepe. Különösen azoknak az erdei „szolgáltatásoknak” a jelentősége változik, amelyek túlmutatnak a kétségtelenül fontos faanyagtermelésen. Környezeti problémákkal terhelt, gyorsan változó világunkban egyre többen ismerik fel az erdők védelmi funkcióit és feladatait, s egyre nagyobb a társadalmi igény a természetben, erdőben való kikapcsolódásra, feltöltődésre, gyönyörködésre. Az erdők és az erdei élővilág védelmének fontosságát a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) régóta hangsúlyosan kezeli, s napjainkban is folyamatosan törekszik a természet és az ember harmonikusabb együttélésének elősegítésére.

Az MME Nógrád Megyei Helyi Csoportja kiemelten foglalkozik a Salgótarján környéki térség madárvédelmi és természetvédelmi ügyeivel, s e munka keretében fontost feladatának tartja a természeti környezet védelmével kapcsolatos kérdések kommunikálását is. Tájékoztató, figyelemfelhívó, szemléletformáló tevékenysége során az elkövetkező hónapokban a helyi csoport a szokásosnál is nagyobb mértékben fordul majd az erdők irányába, hiszen 2024-ben zajlik majd a Salgótarján környéki erdők körzeti erdőtervezése. Az erdőtervezési folyamat során készülő erdőtervek jelentősen meghatározzák a térség – azon belül a Karancs-Medves Tájvédelmi Körzet és a Pécskői bazaltkúp helyi jelentőségű Természetvédelmi Terület – erdeinek kezelését, az itteni erdők védelmi és közjóléti funkcióinak, szolgáltatásainak érvényesülését. A tervezési folyamathoz a helyi csoport egy előkészítő tanulmány összeállításával és illetékes szervekhez való eljuttatásával kíván hozzájárulni, ezzel is segítve a természetvédelmi és közjóléti szempontok érvényre jutását.

Az előkészítő tanulmány összeállításán túl egy cikk/poszt sorozat indítását is elhatároztuk, amelyben szeretnénk az érdeklődők számára közelebb hozni az erdők ügyét. Megismertetni mindenkit a Salgótarján környéki erdők természeti értékeivel, az erdőgazdálkodás és az erdőtervezés rendszerével, erdők kezelésének fontosabb kérdéseivel és problémáival, a természetvédelem és erdőgazdálkodás összehangolásának helyi lehetőségeivel. A cikk/poszt sorozatban az elkészülő tanulmányából is közöljük majd a legfontosabb részeket, megállapításokat.

Fotók, és további információ:

Drexler Szilárd 
szilard.drexler@gmail.com

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás