Hirdetés

Sokkoló vagy sem, a németek átlépik azt a nálunk nemrég egy kormányzati képviselő által hivatkozott polémiát, hogy a napcellák által termelt áramot ne csak akkor lehessen használni, ha süt a nap. Az óriási akkutelep majdnem a magyar szélenergia-kapacitás tizedét teszi ki, és Németországban már nem is ez az egyetlen ilyen létesítmény.

A szélturbinával és napelemmel áramot termelő rendszerek egyik gyenge pontja, hogy a hullámzó termelést csak valamilyen segéd- vagy pótkapacitás rendszerbe építésével lehet "kisimítani". Eddig úgy volt, hogy az csak elvileg járható út, hogy a termelési volumenhez illeszthető nagyságrendű energiatároló rendszerek elérjék ugyanezt a hatást. A németországi Szász-Anhalt tartományban viszont e területen is a gyakorlati megvalósítás felé léptek előre azzal, hogy hamarosan az ún. Solar-völgyben az alapinfrastruktúra részévé válik egy 30 MW-os akkumulátor. A gigaakku kifejezetten a pillanatnyi napenergia-túltermelési helyzetek kezelésére szolgál.

Napenergiatermelés Szász-Anhalt tartományban   Fotó:
Mint azt a Cleantechnica megírta, a térségbe 1991 óta mintegy 9 milliárd eurót fektetek be a napenergiába, és olyan cégeket tettek naggyá, mint az Innotech Solar, a Hanwha Q-Cells vagy az Enercon. A régióból 2011-ben már azt jelentették, hogy az elfogyasztott villamos energiának több mint 60 százaléka megújuló forrásból származott, így nem meglepő, hogy ez a hely vált ideálissá egy ilyen projekt számára. A mostani beruházás ráadásul a tervek szerint pusztán az első az épülő új tipusú, óriási méretű akkumulátor-rendszerek közül, melyekkel Németország még távolabb kerülhet a nukleáris energiától. A szász-anhalti projekthez méretét tekintve nem, de céljában hasonlóra van máshol is példa. Az északnémet Mecklenburgban a közelmúltban kezdte meg működését egy 5 megawattos energiatároló rendszer- írta a hvg.hu.

L. Simon akár a Nature-ben is publikálhatna

L. Simon akár a Nature-ben is publikálhatna

A hülye kínaiaknak jobban kéne figyelniük L. Simon Lászlóra, és akkor nem bohóckodnának a megújuló energiákkal.

Valami nagyon fontos dologra jött rá a fideszes L. Simon László a megújuló energiaforrások hatékonyságával kapcsolatban. Az alapvetően kulturális kérdésekkel foglalkozó, korábban költőként ismert politikus pénteken osztotta meg a szélesebb nyilvánossággal felfedezéseit a témában. Akkor a paksi bővítésről tartott parlamenti vitanapon a Világgazdaság beszámolója szerint azt mondta, hogy azért nem lehet nap- és szélerőművekre alapozni, mert áramra éjszaka is szükség van, valamint akkor is, amikor nem fúj a szél. 

Bár csak korábban mondta volna mindezt, és akkor szeptember elején nem írnak olyan butaságokat például a Nature magazinban, hogy minden országnak Kína példáját kellene követni, ami mint az őrült nyomja a pénzt a megújuló energiákba.  Kínában (ahol valószínűleg még nem találkoztak a L. Simon által emlegetett szélcsendes időszakokkal, illetve ezzel az éjszaka nevű, napfény nélküli periódussal) 2005 például óta megszázszorozódott a legyártott napenergia cellák mennyisége. Az állam több, mint 8 ezer milliárd forintnak megfelelő jüant költ közpénzből alacsony széndioxid kibocsájtású erőművek építésébe, igaz ebben a nukleáris energia is benne van. Tovább >>>

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás