Az okos város arra utal, hogy egy adott település milyen innovatív stratégiákkal próbálja megtartani a népességét, hogyan tud vonzó lenni a befektetőknek, és mit tesz a fenntartható városfejlesztésért. Ennek mindennapi megjelenési formái gyakran a döntéstámogató digitális technológiák alkalmazásában jelennek meg. Íme 2024 Smart City Index ranglistája.
Nemrég tette közzé a CNBC az IMD World Competitiveness Center Smart City Obszervatóriuma és a dél-koreai székhelyű World Smart Sustainable Cities Organisation együttműködésével elkészített 2024-es Smart City Indexet. Az index a világ legokosabb városait sorolja fel, ahol leginkább megvalósulnak az erre vonatkozó kritériumok.
Ezek elsősorban a digitális technológiai megoldások széles körű, különböző ágazatokat integráló alkalmazásait jelentik, melyek hozzájárulnak a fenntarthatóbb működéshez, az egyenlőtlenségek csökkentéséhez, segítik a városban élők döntéshozásait, és összességében élhetőbbé teszik a várost. Az okos várost úgy is definiálják, mint olyan városi környezetet, ahol a technológia hozzájárul az urbanizáció előnyeinek növeléséhez és a lakosok hiányosságainak csökkentéséhez.
Nem véletlen, hogy van átfedés a világ tíz legélhetőbb városa és a világ tíz legokosabb városa között, melyek élén főként európai városok állnak. A 2024 Smart City Index 142 okosvárost rangsorol világszerte a kutatók által elemzett adatok, valamint az egyes városok lakosainak felmérései alapján. A tanulmány áttekintést ad arról, hogy a városban rendelkezésre álló infrastruktúra és technológia hogyan befolyásolja a város teljesítményét és a lakosság életminőségét. Ez alapján idén az alábbiak lettek a világ legokosabb városai:
1 Zürich, Svájc
2 Oslo, Norvégia
3 Canberra, Ausztrália
4 Genf, Svájc
5 Szingapúr
6 Koppenhága, Dánia
7 Lausanne, Svájc
8 London, Anglia
9 Helsinki, Finnország
10 Abu Dhabi, Egyesült Arab Emírségek
Nagyon kevés kivételtől eltekintve az élen szereplő városok földrajzilag olyan területeken helyezkednek el, ahol a társadalmi és gazdasági környezet viszonylag kiszámítható, még a globális bizonytalanságokkal szemben is.
Figyelemre méltó ugyanakkor, hogy az index 2019-es létrehozása óta idén először nem szerepel észak-amerikai város a top 20-ban. Az Egyesült Államok jelentős része az utóbbi években veszített ezen a téren, Washington DC 12, Los Angeles 11 helyet, de San Francisco is 9, New York pedig 7 hellyel került hátrébb. Az Egyesült Államok legokosabb városa ennek ellenére New York, ami a 34. helyen végzett, ezt Boston követi a 36. hellyel.
Bár az európai városok uralják a listát, az ázsiai városok is egyre jobban szerepelnek, melyek közül az alábbi öt teljesített legjobban:
Szingapúr (5.)
Peking (13.)
Taipei (16.)
Szöul (17.)
Sanghaj (19.)
Szingapúr az index 2019-es felállítása óta folyamatosan a 10 legjobb között szerepel, miközben Taipei szintén 13 pozíciót ugrott az elmúlt évben, a 2023-as 29. helyről idén a 16. helyre.
„A városoknak olyan stratégiákat kell kidolgozniuk és elfogadniuk, amelyek ellenállnak a növekvő bizonytalanságokkal sújtott jövő próbáinak” – mondta el Bruno Lanvin, a Smart City Observatory elnöke, aki kiemelte, hogy az egészséggel kapcsolatos aggodalmak továbbra is magasak, miközben az éghajlatváltozás ennél is nagyobb kihívásokat tartogat. Az egymás iránti bizalom és a jó kormányzás egyre fontosabbá válik, de az Al jelentősége a várostervezésben és -irányításban szintén növekedni fog.
Nyitókép: Supertree grove Szingapúr Depositphotos