Amikor a plasztikban benne van a pusztító baktérium

2024. május 17.

Hírek

A fenntarthatóságra való áttérés során a mérhetetlen mennyiségű műanyaghulladék kezelése az egyik legfontosabb kihívás, minden évben sokmillió tonnával növekszik a vizekben, hulladéklerakókban és egyéb helyeken halmozódó plasztik.

Európában a fürdővizek 85, nálunk 71%-a kiváló

2020. június 16.

Hírek

Az európai fürdőhelyek vízminőségéről készített legfrissebb éves jelentés szerint továbbra is kiváló az európai fürdővizek minősége. A 2019-ben vizsgált európai fürdőhelyek 84,6%-a – Magyarországon a 70,8%-a – kiérdemelte a legelőkelőbb, „kiváló” minősítést az EU szigorú minősítési kritériumai alapján. 10 fürdőhelyen ( a vizsgáltak 3,9%-a) bizonyult rossznak a hazai vízminőség.

Most zajlik a nemzetközi antibiotikum tudatosság hét

2019. november 21.

Hírek

Egy napos reggelen a gazda a házból kilépve a közel 3000 lakójú baromfitelep felé vette az irányt. Nagy meglepődésére, az állatok egy része elpusztult, egy másik részük levegő után kapkodva feküdt a földön. Kétségbeesve összegyűjtötte az elhullott állatok tetemeit, miközben azon gondolkodott, mit kellene tennie. Legutóbb, amikor beteg volt, az orvos antibiotikumot írt fel neki,… Tovább »

Bioműanyagot algából

2019. július 11.

Hírek

Egy nemzetközi kutatócsoport arról számolt be, hogyan egyes baktériumok képesek lebontani az algákban lévő szénhidrátokat. A kutatás középpontjában a zöldalgák Ulva nevű nemzetsége állt. Ennek virágzása világjelenség, melynek hatására csak Franciaország tengerpartjánál mintegy 100 ezer tonna biomassza kerül partra.

Halálos veszélyben a dél-európai olajfaligetek

2019. május 18.

Hírek

Az EFSA közlése szerint a Xylella fastidiosa növényi kórokozó baktérium terjedését ugyan komputermodellek segítségével előre lehet jelezni bizonyos pontossággal, viszont gyógymód ellene nincs. Minthogy egyre több dél-európai országban jelenik meg a kórokozó, ahol főként az olajfaültetvényeket támadja, a szakértők nagyon komoly fenyegetésként értékelik a fertőzést a teljes olivaolaj-iparra nézvést.

Harc az olajfákért Dél-Európában

2019. február 20.

Hírek

A dél-olaszországi Forestafortéban öt évvel ezelőtt bőven termő, százéves olajfa-ültetvény állt. Ma csupa lepusztult, haldokló tuskó. Egy halálos baktérium fenyegeti a fákat, veszélybe sodorva egy ősi mezőgazdasági ágazatot itt Olaszországban és más dél-európai országokban. A bajt a Xylella fastidiosa nevű baktérium okozza.

Kesztyűben rendelj mekis kaját

2018. november 30.

Hírek

Nálunk ugyan egyelőre még csak tesztelik az érintőképernyős rendelést a McDonald’s-okban, de Nagy-Britanniában már a legtöbb étteremben ilyen terminálokkal lehet ételt választani. A helyzet igazán elborzasztó, mert egy új kutatás szerint ezek szerves hulladéktól ragadnak. A hiba a vásárlókban van!

A sárga gumikacsák piszkos titkai

2018. március 29.

Hírek

A gyakori fürdőkádlakó gumijátékok, köztük a legendás sárga kiskacsa “piszkos titkaira” derítettek fényt svájci és amerikai kutatók, akik szerint a játékokban felgyülemlő víz fertőző megbetegedést okozó baktériumokat és gombákat is tartalmazhat.

Megbetegít a hóevés?

2018. február 6.

Hírek

A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai karának mikrobiológusai korábban már jelentkeztek figyelemre méltó kutatási eredményekkel, például új baktériumfajokat fedeztek fel a szovátai Medve-tóban és a cekendi hulladéktározó csurgalékvizében. Most egy első látásra banálisnak tűnő, de igazából rendkívül érdekes kérdést vizsgáltak: ehető-e a hó?