PET, papír, fém. Melyik italcsomagolásban mennyi a káros anyag?

2024. június 13.

Hírek

A nyári melegben egyre több időt töltünk a szabadban: túrázunk, strandra járunk, sportolunk vagy akár csak rójuk a várost. Ilyenkor sokkal több folyadékot fogyasztunk, ezért újra felmerül a kérdés, miből igyunk, ha sem a környezetünket nem akarjuk terhelni, sem az egészségünket nem akarjuk károsítani.

A TVE a legszigorúbb szabályozást kéri az Európai Bizottságtól a biszfenolokra

2024. március 31.

Hírek

Az Európai Bizottság februárban tett közzé egy korlátozási tervezetet a biszfenol-A (BpA) élelmiszerek csomagolásában és konyhai eszközökben (élelmiszerekkel érintkező anyagokban) való szándékos felhasználásának betiltására. A Bizottság felkérte a fogyasztói szervezeteket, nyújtsák be észrevételeiket a javasolt jogszabályról. A Tudatos Vásárlók Egyesülete is élt ezzel – íme a véleményük, hogy mit kértek a fogyasztók nevében az Európai… Tovább »

Egy bankkártyányi műanyagot lélegzünk be hetente

2023. június 21.

Hírek

Egy friss kutatás szerint a környezetünkben lévő műanyagok bomlásából származó, a levegőben lebegő apró szennyeződésekből egy bankkártyányit lélegzünk be minden héten.

Gyökeresen átalakítja a halászatot a műanyag szennyezettség

2022. február 10.

Hírek

Lassabban fejlődhetnek és több táplálékra van szükségük azoknak a halaknak, amelyek a melegebb és a műanyagszennyezésnek jobban kitett vizekben élnek – ez pedig komoly halászati problémát okozhat. Műanyagokból pedig nincs hiány a vizekben: csak a Földközi-tengerben évente körülbelül 17 600 tonna műanyag landol: olyan, mintha minden magyar lakásban évente bedobálnának 4,3 kiló szemetet.

Hétköznapi mérgünk a ftalát

2021. október 13.

Hírek

A ftalátok például élelmiszer-tároló edényekben, kozmetikai cikkekben, parfümökben és gyermekjátékokban is fellelhetők. Egy új tanulmány szerint e szintetikus vegyi anyagok mintegy közel százezer idő előtti elhalálozáshoz járulhatnak hozzá az Egyesült Államokban évente.

Tele van a szervezetünk műanyaggal

2020. augusztus 18.

Hírek

Egy új tanulmány szerint nagy arányban vannak jelen a mikroműanyagok az emberi szervekben. A mikroműanyagok olyan parányi szemcsék, melyek a műanyag bomlása során keletkeznek. A szakértők az általuk vizsgált mind a 47 mintában találtak ilyen törmelékeket.

Szabaduljunk meg a műanyagoktól – Itt a Műanyagmentes július!

2019. július 1.

Hírek

Nyolc évvel ezelőtt Ausztráliából indult útjára a Műanyagmentes Hónap, amelyhez 170 ország társaságában már Magyarország is csatlakozik. Elsőre nem tűnik könnyűnek, hogy miként tegyünk ezért, de ha belegondolunk, apró lépések is segíthetnek a műanyag hulladék csökkentésében.

Ezeket a műanyagokat kerüld, ha nem akarsz mérget enni

2018. november 13.

Hírek

Nem elég szigorú az élelmiszercsomagoló anyagok szabályozása az Unióban, emiatt rendre mutatnak ki az élelmiszereinkben olyan kockázatos anyagokat, amelyek a csomagolásból jutottak bele. Vásárlóként nem tehetünk mást, mint hogy igyekszünk elkerülni a veszélyes anyagokat. Mit vegyünk, és mit ne? Simon Gergely környezetkémikus írása.

A biszfenol-A helyettesítő anyagai is neccesek

2018. szeptember 16.

Hírek

Genetikai rendellenességeket okoznak egereknél az egészségre káros biszfenol-A (BPA) nevű vegyület helyettesítésére használt műanyagadalékok – állapították meg amerikai kutatók.