Hírek
Az idén május 24-26 között tartották Nagykovácsiban a zöld civil szervezetek immár 33. országos találkozójukat. Itt adták át a tavaly alapított Zöld Civil Emlékdíjat Sipka Júliának és Varga Gábornak, valamint a Zöld Civil Díjat Újszászi Györgyinek és Ilosvay Györgynek.
Hírek
Az év fájaként a figyelem idén a bükkre irányulhat, ami lehet rendkívül hasznos is, hiszen aktuálisan ez a faj komoly bajban van a Kárpát-medencében. A klímaváltozással együtt jár a helyi környezeti viszonyok megváltozása is, amely rendkívül kedvezőtlenül hatnak erre a karakteres fafajra.
Hírek
A városi zöldterületek életminőségünk biztosításában napjainkban fontosabb szerepet töltenek be, mint valaha. Ehhez nem csupán az alapvető biomassza jellegű szolgáltatásaik járulnak hozzá, mint a faanyag termelése, és annak előállítása során a CO2 megkötése és oxigén termelése, de a klímaváltozás hatásainak enyhítése, és a védekezésben betöltött funkcióik is.
Hírek
Az van, hogy… Ameddig bírok menni, megyek veletek. Mert lehet, hogy lesz idő, amikor már nem tudok menni. Úgyhogy vedd úgy, hogy mindig jelentkezek! – ezt mondta tanár úr, és valóban, jött is mindig, jött Bugacra, gombászatra, OT-kra, erdélyi túrákra. És amikor egyszer nem jelentkezett, tudtuk, hogy valami baj lehet. Hogy mekkora, ő is tudta,… Tovább »
Hírek
Ötvenszer is többet érhet az élő fa, mint amennyit tűzifaként fizetünk érte. A falopáskor is az erdei köbméter árát veszik figyelembe kárként, csak kivételes esetekben számolnak fel pluszt a védettséget is számba véve, pedig teljesen életszerűen is jóval nagyobb értéke van szinte minden fának.
Hírek
December 9-10-én természetvédelem és biodiverzitás konferenciát rendezett Gömörszőlősön az Ökológiai Intézet Alapítvány alapításának és a Biológiai Sokféleség Egyezmény aláírásának harmincadik évfordulóján. A rendezvényen hivatalos és civil természetvédők értékelték a természetvédelem és biodiverzitás-védelem elmúlt 30 évét, elvárásokat fogalmaztak meg a jó gyakorlatok érdekében, és megvitatták, hogyan lehetne a biodiverzitás védelmét hatékonyabbá tenni.
Hírek
Idén a közönséges süngombát (Hericium erinaceus) választották az év gombájának, amely nevével ellentétben sajnos egyáltalán nem közönséges, és nem is ápolatlan sünök lába ujja között nő, ha keveset adnak a személyi higiéniára. Egy védett gombafajról van szó, amely hazánkban sajnos meglehetősen ritka.
Hírek
15 éve dolgozik a Csemete Természet- és Környezetvédelmi Egyesületnél Bojtos Ferenc. A 37 éves irodavezetőnek alig van ideje a pihenésre. Számos túrát és tábort szervez, fotózik, verset ír, rajzol és búvárkodik. Ha kell, sebet varr, máskor a miniszterrel tárgyal. Nemrég Pro Natura emlékplakettel jutalmazták.
Hírek
Ne vágj ki minden fát! Akár tízszeresére is nőhet a szegedi fák értéke egy felmérés miatt. Fejtörést okozhat a kivitelezőknek, hogy letaroljanak egy fasort, vagy inkább időt, energiát fordítsanak arra, hogy megmentsék azokat. Visszatartó erő lehet a fák eszmei értékének rendeletben való rögzítése – véli Bojtos Ferenc, a Csemete elnöke. A civilek 1,5 millió forint… Tovább »
Programok
Dr. Balogh János akadémikus születésének 100. évfordulója alkalmából a CSEMETE Környezet- és Természetvédelmi Egyesület, az SZTE JGyPK Interaktív Természetismereti Tudástára és a Magyar Biológiai Társaság Szegedi Csoportja emlékülést rendez az SZTE JGyPK Tudáskapuban (Szeged, Boldogasszony sgt. 6. II. em.) 2013. március 6-án délután 14 órakor Az ülés programja: Elnök: Dr. Ilosvay György Dr. Tóth Albert:… Tovább »