DNS-technológiával az utcai kutyaszar ellen

2023. július 18.

Hírek

Talán közismert, hogy milyen elképesztő fejlődésnek számított a bűnüldözés számára a DNS-technológia. Évtizedek után kapnak el egy icipici minta segítségével bűnözőket, vagy azonosítanak be rég elveszettnek hitt embereket. A dél-franciaországi Béziers városában a kutyák nyálmintáival követik vissza az utcán hagyott kutyaszar „termelőjét”.

Rovar DNS-t találták a bolti teákban

2022. augusztus 20.

Hírek

Bár első hallásra ijesztő lehet, hogy ezernél is több rovarfaj DNS-ét fedezték fel különböző teákban, ez valójában jó hír a természetért aggódok számára.

Magányos George segíthet az élet meghosszabbításában

2018. december 7.

Hírek

A galápagosi óriásteknősök olyan genetikai variánsokkal rendelkeznek, amelyek a DNS-javítással, az immunválasszal és a rák elnyomásával állnak kapcsolatban, s ez magyarázattal szolgálhat hosszú életükre – állítja egy új tanulmány.

Egészségesek a génszerkesztett disznók

2018. június 22.

Hírek

Génszerkesztéssel tettek sertéseket ellenállóvá a világ egyik legköltségesebben gyógyítható állatbetegségével szemben. A kutatók úgy alakították a sertések DNS-ét, hogy egy halálos légzőszervi kórokozóval (PRRS, sertés reprodukció és légzőszervi szindróma vírus) szemben rezisztenssé tegyék, ezzel állatok pusztulását és milliárdos károkat előzhetnek meg évente.

Hazai siker a gímszarvas genom

2018. június 22.

Hírek

Magyar kutatók majdnem húszéves munkával felderítették a gímszarvas (Cervus elaphus) teljes örökítőanyagát. Nemcsak a DNS hárommilliárd betűpárjának sorrendjét fejtették meg, hanem azt is, hogy a DNS hogyan rendeződik kromoszómákba, és pontos szerkezeti leírást adtak a gímszarvas több mint húszezer génjének többségéről is.

A denevérek kódolták a hosszú életet

2018. február 11.

Hírek

A génjeikben rejtőzik a denevérek hosszú életének titka – állapították meg kutatók. Minél nagyobb testű egy emlős, annál tovább él. A denevér a kivétel szabály alól.

Új emlősfajt írtak le magyar kutatók Kazahsztánban

2017. december 1.

Hírek

Az egy hónapnál is hosszabb expedíció során Kazahsztán hatalmas területén előforduló összes szöcskeegér-fajból legalább 1-2 állatot sikerült csapdákkal megfogniuk, és kis szövetmintát venni tőlük. A hegységről kapta nevét a zsetiszui szöcskeegér.

Keverékmajmokat likvidáltak Japánban

2017. február 22.

Hírek

Elpusztítottak 57 majmot Japánban, mert kiderült, hogy az őshonos japán makákó és az invazív fajnak tekintett rhesusmakákó kereszteződéséből születtek, és úgymond puszta létükkel fenyegetés jelentettek a szigetország ökoszisztémájára.