Hírek
A mezei hörcsög az egyetlen kritikusan veszélyeztetett emlősfaj Magyarországon, populációi tőlünk nyugatra erőteljesen megritkultak, vagy a kihalás szélére kerültek. Ennek ellenére hazánkban mezőgazdasági kártevőként számontartott konfliktusos faj, így az év egy részében legálisan gyéríthető az ország keleti felében. Az országos hörcsögfelmérés eredményei sikeresen hozzájárulhatnak a faj hosszú távú megőrzéséhez.
Hírek
A kerecsensólyom kontinentális szinten is kiemelkedő természeti értékünk. Az Európai Unióban élő állományának több mint 60%-a nálunk fészkel, és világszinten a kárpát-medencei az egyetlen bizonyítottan stabil, enyhén növekvő állománya a fajnak. Megőrzésében a hazai természetvédelem felelőssége óriási, az MME 1974-es megalakulása óta kiemelt figyelmet fordít e fajra, ezért is lett a 2024-es MME 50 jubileumi… Tovább »
Hírek
Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen javaslatot tett a EU tagállamai felé a szürke farkas európai uniós jogszabályi védelmének csökkentésére. Eszerint a faj lekerülne a Berni Egyezmény fokozottan védett állatfajainak listájáról, és ezentúl a védett, de vadászható fajok listáján szerepelne. Fontos azonban, hogy ez nem azt jelenti, hogy hazánkban a farkas vadászható fajjá… Tovább »
Hírek
A gyönyörű tájak nem feltétlenül jelentik azt, hogy valóban életteli helyszínekről van szó. Szerte a világon megfogyatkozott a természet, így a vadon valójában már nem mindenhol az érintetlen, egészséges ökoszisztémát jelenti. Egy új skót központban ezt igyekeznek helyrehozni.
Hírek
A világszerte veszélyeztetett madárfaj állománya 38%-kal esett vissza 10 év alatt a régióban, így az új projekt legfontosabb célja ennek az ijesztő tendenciának a megértése és visszafordítása. A világszerte veszélyeztetett ragadozó madár európai uniós állományának kétharmada Magyarországon fészkel.
Hírek
Az MME és az Agrárminisztérium angolai partnereikkel, köztük az Orbis Angola alapítvánnyal, az elmúlt hónapokban előkészítették egy közös kezdeményezés alapjait, melyet 2022. január végén tárgyaltak a felek Budapesten, a Magyar-Angolai Vegyes Bizottság alakuló ülésén.
Hírek
Az átfogó védelmi intézkedéseknek köszönhetően sikerült stabilizálni a túzokállományt Magyarországon, a legutóbbi felmérésen a fokozottan védett faj mintegy 1600 egyedét regisztrálták a szakemberek. A túzok a világ legnagyobb tömegű röpképes madárfaja, mely 50 éve, 1971-ben kapta meg a legmagasabb szintű védelmet.
Hírek
A Természetvédelmi Világszövetség kihalással fenyegetett fajokat felsoroló vörös listáján jelenleg több, mint 38500 faj található. A listára az óriáspanda 1990-ben került fel, majd a kínai kormány és a civil szervezetek összefogásával járó erőfeszítések eredményeinek hatására a listáról öt évvel ezelőtt levették.Kína akkor még úgy gondolta, hogy a panda még mindig súlyosan veszélyeztetett állatfaj, viszont ez… Tovább »
Hírek
30 évnyi fajmentési intézkedésnek köszönhetően az ausztrál sávos bandikutok száma 150-ről 1500-ra emelkedett, ami azt jelenti, hogy a rágcsálók hivatalosan már nem vadonban kihaltnak, hanem veszélyeztetettnek számítanak.
Hírek
A vadon élő állat- és növényfajok mintegy 20 százaléka veszélyeztetett Franciaországban, és a helyzet romlóban van – figyelmeztetett egy friss közlemény. Sokkal nagyobb a természet pusztulásának mértéke, mint a védelmi erőfeszítések.