Pelenkák, okostelefon-kijelzők és cigarettacsikkek halmozódnak Európában. Az újrahasznosítás sokak számára természetes, de vajon mely termékek azok, amik még mindig nehezen kapnak második életet?
hulladék
Fenntartható vásárlással csökkenthetjük a műanyag felhasználást
Az ünnepek közeledtével a boltok polcain és az online áruházakban is bőséges kínálat várja a vásárlókat. A karácsonyi ajándékvásárlás azonban gyakran hatalmas mennyiségű műanyaghulladékot generál, ami jelentős környezeti károkat okoz, mivel 91 %-ukat sosem hasznosítják újra. Csupán Európában évente közel 32 millió tonna műanyaghulladék keletkezik, melynek jelentős része bekerül a tengerekbe és óceánokba, több mint…
Sienai magatartási útmutató turistáknak
Utcán ne szemeteljünk, ne a műemlékek tetején fogyasszuk el uzsonnánkat, ne focizzunk a középkori utcákon – többek között ezek a figyelmeztetések szerepelnek abban az olasz és angol nyelvű prospektusban, amely a Sienába látogatókra vonatkozó magatartási szabályokat tartalmazza.
Megnyílt a második országos azbesztmentesítési pályázat
A kormány támogatja a lakosság körében képződött, hulladékká vált azbeszt tartalmú építőanyag ártalmatlanítását. A Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt. (NHKV) országos azbesztmentesítési pályázatára 2023 július 14-étől lehet jelentkezni – jelentette be Raisz Anikó környezetügyért és körforgásos gazdaságért felelős államtitkár.
A szemét fészeképítés mestermadarai
A média jellemzően a hulladék negatív hatásaira fókuszál, a kutatók azonban ezúttal arra voltak kíváncsiak, miként alkalmazkodnak a madarak a szeméthez. Azt igyekeztek felmérni, hogy az emberektől származó anyagok milyen szerepet játszanak a fészkek sikerességében, illetve hogy milyen fajok használják a szemeteket.
Bútordilemma: környezetbarát vagy sem?
Az otthonunk berendezése ijesztő feladat lehet, különösen akkor, amikor a piacon végtelenül sokféle bútor van. Sokakhoz hasonlóan Ön is a nagy dobozos áruházakhoz folyamodhat, amelyek megkönnyítik a trendi bútorok megrendelését a legolcsóbbnak tűnő lehetőségekkel. De a gyors divathoz hasonlóan a tömeggyártott bútorok valósága is komoly környezeti, erkölcsi és egészségügyi következményekkel jár, amelyeket nehéz figyelmen kívül…
Újabb korlátozás jön a hulladékban előforduló vegyi anyagok csökkentésére az EU-ban
Az Európai Unió Tanácsa rendeletet fogadott el a környezetben tartósan megmaradó szerves szennyező anyagok hulladékokban való jelenlétére vonatkozó határértékek csökkentéséről – tájékoztatott az uniós tanács. A rendelet célja, hogy a környezetben tartósan megmaradó szerves szennyező anyagok ne kerüljenek be újra a gazdasági körforgásba.
Szuperférgekkel bontanák le a műanyagot ausztrál kutatók
A Queenslandi Egyetem kutatói rájöttek, hogy a műanyagot kedvelő Zophobas morio, a szuperférgekként is emlegetett gyászbogárlárvák az emésztőrendszerükben meglévő enzimeknek köszönhetően akár úgy is életben tudnak maradnak, hogy pusztán az egyik legelterjedtebb műanyaggal, a polisztirollal táplálkoznak.
Csúcson a hulladékok energetikai hasznosítása Budapesten
40 éves fennállásának eddigi legnagyobb volumenű távhőtermelését, közel egymillió gigajoule (GJ) hőenergia előállítását érte el tavaly a Budapesti Közművek tulajdonában lévő Fővárosi Hulladékhasznosító Mű.
Csúcson a hulladékok és újrahasznosítható alapanyagok ára Németországban
Júliusban közel ötven éve, az 1974-es olajválság óta a legnagyobb mértékben emelkedtek a nagykereskedelmi árak Németországban a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis jelentése alapján.