Miért nem Ángyán?

2022. február 16.

Hírek

A 2010-ben az Ángyán József nevéhez köthető radikális földreformot ígérő Fideszről azóta kiderült, hogy sosem gondolta komolyan a kis- és közepes (értsd: nem konyhakert méretű, hanem emberléptékű) gazdaságokra, azok szövetkezésére épülő, ökológiai és egészségi szempontokat érvényesítő mezőgazdasági politikát.

A cigánycsuk nyerte a 2021 év madara szavazást

2020. július 28.

Hírek

Véget ért a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület éves szavazása, és ez alapján a cigánycsuk (Saxicola rubicola) lett az év madara Magyarországon. Júliusban közel 10 ezren szavaztak, és ebből 3884 szavazat érkezett a cigánycsukra. Második helyen a kis őrgébics (3382), a harmadikon pedig a sordély (2605) végzett.

Évtizedek stabilitása után közel negyedével csökkent a hazai fehérgólya-állomány

2020. május 11.

Hírek

Az MME elkészítette az 1941-ben indult és ötévenként, legutóbb 2019-ben megismételt országos fészkelő fehér gólya felmérés adatainak összesítését. Eszerint idén tavasszal már csak 4000 párt várhattunk haza, ami 22%-os csökkenés az elmúlt évtizedekben 4800-5500 pár körül stabilizálódott állományhoz képest.

Insectenhotel – egy hotel a rovaroknak

2019. május 5.

Hírek

A forró holland nyarak egyvalamiben biztos nem emlékeztetnek az otthoni élményeinkre: nem kínoznak éjjel a szúnyogok, nem szállnak be a legyek, nem zümmögnek méhecskék és az autó szélvédőjéről sem kell szinte semmilyen döglött rovarmaradványt lemosni. Tulajdonképpen örülhetnénk is ennek a kényelemnek, de hosszú távon természetesen semmi jót nem jelent, hogy Hollandiában a rovarok nagy része… Tovább »

A pillangók szépsége illanóbb, mint hittük…

2019. március 25.

Hírek

Németországban már nem csak a méh populáció csökkenése miatt kell aggódni. Az intenzív mezőgazdasági művelés és a beépített területek növekedése miatt a lepkék is fogyatkozóban vannak.