Jöttünk, láttunk, visszacsinálnánk 2.

2024. június 10.

blog

A Kárpát-medencét ma kultúrtájak uralják, ami különösen az Alföld lecsapolt és szabályozott árterein szembetűnő. A Kárpát-medencei vízgyűjtő a magyarok megtelepedéséig.

Jöttünk, láttunk, visszacsinálnánk 1.

2024. május 23.

blog

Milyen volt az Alföld vízrajza a szabályozások előtt? Pocsolyatérkép legendája című írásomban bemutattam, hogy ez a népszerű Kárpát-medence térkép nem ábrázolja hitelesen az Alföld természetes vízrajzi állapotát. Egy olyan kort mutat (17-18. század), amikor már jelentős átalakulások történtek.

A pocsolyatérkép legendája

2024. május 7.

blog

A hazai természetvédők egyik gyakran hivatkozott dokumentuma a pocsolyatérképként emlegetett ábra. Legyen az a klímaváltozás miatt aggódó laikus vagy vízgazdálkodással foglalkozó profi kutató, nem megkerülhető ez a térkép. Toposzként kíséri végig a vízzel és a klímaváltozással kapcsolatos vitákat és hangos megnyilvánulásokat.

Elindult a greenfo blogja

2024. április 17.

Hírek

2024 április 17-én elindult a greenfo blogja, ahol agrármérnök-tájépítész, agrár-hulladékgazdálkodási szakmérnök,  botanikus-tájföldrajzos, környezetdiplomata,  környezetpolitikus doktorandusz, ökotoxikológus-publicista,  természetfotós, természetfilmes, és kirúgott hivatásos természetvédő írásait közöljük.

A jégkorszak emblematikus virága

2024. április 16.

blog

A magcsákó (Dryas octopetala) igazi arktikus-alpesi növény, amely az északi félteke sarkvidéki tájain általánosan elterjedt. Skandináviától, Szibérián és Alaszkán át Grönlandig sokfelé találkozhatunk vele. Európa alpesi tájain sem számít ritkaságnak, a sziklás helyek és kőfolyások jelentik a menedékét az utolsó jégkorszak óta.

A mohaszeleteléstől a „medvebűnözésen” át az „időfúrásos” klímakutatásig

2021. július 28.

Hírek

Dr. Jakab Gusztáv a MATE Vízgazdálkodási és Klímaadaptációs Tanszékének oktatója, egyetemi docense Szarvason él. Mai podcastban a sokszínű kutatásairól mesél: a klímaváltozás tőzegmohás detektálásáról az évszázados klímaadaptációs mechanizmusokig, a Kárpát-medencei vízgazdálkodás történetéről, az erdélyi erdőirtásokról, a természetfotózásról, ismeretterjesztésről, no meg a híres Pepi-kertről is.

Új megvilágításban Erdély középkori környezettörténete

2021. július 20.

Hírek

Az Erdélyi-szigethegység klímájának és tájhasználatának 1500 évet felölelő történetébe pillanthatunk be Dr. Jakab Gusztáv, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem kutatója és kollégáinak vizsgálatai révén.