A szalamandrák is elindultak szaporódóhelyeik felé. Vigyázzunk rájuk!
kétéltű
Hogyan lehet a víz alatt tüdővel áttelelni? Télen a kétéltűek és a hüllők mozdulatlanok, de nem alszanak
A Körös-Maros Nemzeti Park Körös-ártér részterületén élő hüllők és kétéltűek a rájuk jellemző különleges módon, hibernált állapotban töltik a telet. Mozdulatlanul várják, hogy a tavaszi napfény újra felmelegítse őket.
Drámai a kétéltűfajok eltűnése, és ez a vártnál nagyobb baj
Egészen döbbenetes megállapításokra jutott egy friss, globális felmérés: a kétéltűek több mint 40 százalékát fenyegeti a kihalás veszélye, így az eltűnés szélére kerülhetnek a békák és a szalamandrák is.
A szalamandrák utódgondozásának evolúcióját vizsgálta egy nemzetközi kutatócsoport
Az ELKH-DE Reproduktív Stratégiák Kutatócsoport és az ELKH Ökológiai Kutatóközpont (ÖK) kutatóinak közreműködésével közel 200 szalamandrafaj szaporodását tanulmányozta egy nemzetközi kutatócsoport. A projekt keretében azt vizsgálták, hogy az egyes fajok milyen feltételek esetén őrzik a petéiket, és melyik szülő teszi ezt.
Jövőre az egzotikus állatok tartásához is jogosítvány kell Bécsben
2023. január 1-jétől Bécsben már csak az tarthat egzotikus állatot az otthonában, aki elvégezte az ehhez szükséges tanfolyamot. A jogosítványt a speciális igényű hüllők, kétéltűek és papagájok beszerzése előtt kell megszerezni.
Békákat otthon is menthetünk és segíthetünk!
Az MME felhívja a figyelmet egy kevésbé közismert, de akár az ország és a lakosság jelentős részét érintő természetvédelmi ügyre a vízóraaknák, pincék fogságába került békák, elsősorban a varangyok mentésére. Figyelembe véve a mintegy 2,3 millió családi ház jellegű épületet, könnyen előfordulhat, hogy szárazföldi életmódot folytató békáink akár sok ezres nagyságrendű állományán segíthetünk országosan alig…
Megújult a kétéltű- és hüllőhatározó mobilalkalmazás
Az MME és a Farkaskölykök Ifjúsági Egyesület Android és iOS mobiltelefonos alkalmazása 4 éve indult, most új funkcióval bővült. Az applikáció az összes, hazánkban előforduló 17 kétéltű és 18 hüllő faj terepi azonosításához nyújt segítséget 41 színes illusztrációval, 12 béka hangjával és részletes fajleírásokkal.
Amazóniai tejbéka nevelkedik Debrecenben
Az ideiglenes zárva tartás ellenére mozgalmasan teltek az ünnepek a debreceni állatkert pálmaházában, ahol ezúttal az amazóniai tejbékák csapata gyarapodott egészséges utóddal. Az alig körömnyi állat még a szüleitől elkülönítve él, gondozói muslicával etetik.
Az utolsókat rúgja a klímaváltozás miatt a világ egyik legfurcsább békája
Ha azt mondjuk, hogy herezacskó-béka, valószínűleg nem az az első dolog, ami a legtöbb embernek beugrik, hogy a világ egyik legveszélyeztetettebb békafajáról van szó. Pedig a Telmatobius culeus valóban az utolsókat rúgja a klímaváltozás miatt, egy nemzetközi kutatócsoport pedig most eltökélte, hogy megmenti a fajt a pusztulástól.
Békák, mint gondos szülők
Magyar kutatók közel 1000 békafaj viselkedési szokásait elemezték egy, a Global Ecology and Biogeography című rangos szaklapban megjelent cikkükben. A Dr. Vági Balázs és Dr. Végvári Zsolt vezető szerzőségével 2020 májusában megjelent publikációban a békák utódgondozásának és szaporodási rendszereinek sokszínűségét vizsgálták, kitérve ebben az éghajlat szerepére is.