Hírek
Az USA-ból került a légkörbe az elmúlt 250 év kibocsátásának negyede, ezzel messze Amerika a klímaválság elsődleges felelőse. Ehhez képest az USA az elmúlt 30 évben is csak minimálisan csökkentette kibocsátását – így az, hogy Trump kiléptette országát a párizsi klímaegyezményből, az ország fontos vállalásai dacára leginkább a zöld átállást segítő nemzetközi szervezetek, a kutatások… Tovább »
Hírek
Az új amerikai elnök beváltotta korábbi ígéretét, és egyik első rendeletével úgy döntött, ismét kilépteti az Egyesült Államokat a párizsi klímaegyezményből. Szakértők szerint a lépés leveheti a nyomást a fő CO2-kibocsátó Kínáról, hogy folytassa éghajlati cselekvési tervét.
Hírek
Személyes kitérővel kell kezdenem. 2021 óta negyedszer ülök neki, hogy összefoglaljam és értékeljem az eltelt évet az éghajlatváltozás, klímacselekvés szemszögéből. Ezt a cikket évről évre egyre nehezebb megírnom. Jávor Benedek írása.
Hírek
A pillanatnyi veszélyérzet erősödésével a hosszútávú fenyegetések kiesnek a látókörünkből. 2024 végére a megtorpanás és meghátrálás jelei erősödtek fel a klímaváltozás ellen és a káros kibocsátás visszaszorításáért folyó globális küzdelemben.
Hírek
Kormányközi üzengetés, diplomáciai konfliktusok és rengeteg, fosszilis energiahordozó eladásában érdekelt üzletelő nehezítette a november 22-én záruló ENSZ klímacsúcsot.
Hírek
A COP29 klímacsúcs félidejéhez érve a helyzet aggasztó: az éghajlat-finanszírozási tárgyalások szinte mozdulatlanok, miközben a fosszilis tüzelőanyag lobbi fokozott jelenléte beárnyékolja az eseményt. A Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) helyszínen lévő munkatársa, Farkas Dorka az ott folyó tárgyalások alapján világít rá a kihívásokra.
Hírek
A józan ész és nem ideológiák vagy pánik által vezérelt klímapolitikát szorgalmazott Orbán Viktor miniszterelnök ma Bakuban, az ENSZ éves éghajlatváltozási konferenciáján (COP29).
Hírek
A jogállamisági aggályok vagy az ukrajnai helyzet mellett a Donald Trump és Kamala Harris közötti versenyben marginálisnak tűnhet az éghajlatváltozás kérdése, pedig világszinten is hatalmas téttel bír az Egyesült Államok klímapolitikája. Immár tényleg az utolsó órában járunk, drasztikus és azonnali fellépésre lenne szükség, kérdés, hogy republikánus jelölt megválasztása miként befolyásolná a globális felmelegedés elleni küzdelmet.
Hírek
Magyarország már tavaly elérte 2030-as klímapolitikai célját az Energiaügyi Minisztérium közleménye szerint, ugyanis a törvényi vállalás szerint az 1990-es bázisévhez képest 40 százalékkal kell csökkenteni az üvegházhatású gázok kibocsátását 2030-ig, ám tavalyra már 43 százalékos mérséklődést sikerült elérni. 2022 és 2023 között 9,5 százalékos visszaesés történt.
Hírek
A Greenpeace szerint Magyarországnak nincs jövője új klímatörvény nélkül. Ezért „Magyarország 2050” néven kampányt indítanak egy olyan törvényért, amely egyszerre csökkenti a károkat és készíti fel a lakosságot az elkerülhetetlen változásokra. Kampányukban bemutatják, hogy mi várhat 2050-re az Alföldre, a Mátrára, a Balatonra vagy Budapestre, ha nem történik radikális változás a magyar klímapolitikában.