Ismét kifehéredés fenyegeti a Nagy-korallzátonyt

2020. február 25.

Hírek

Az átlagosnál melegebb óceánvíz újra súlyos korallfehéredéssel fenyegeti az ausztráliai Nagy-korallzátonyt. Az Ausztrál Tengertudományi Intézet (AIMS) oceanográfusa, Craig Steinberg szerint az elmúlt hetekben mért 1-2,5 fokos óceánvíz-melegedés óriási fenyegetést jelent a koralltelepre.

Egyre tragikusabb a Nagy-korallzátony állapota

2019. augusztus 31.

Hírek

A legalacsonyabb szintre minősítette le, rosszról nagyon rosszra rontotta a Nagy-korallzátony kilátásait az ausztrál nemzeti parkot kezelő hatóság. A Great Barrier Reef Marine Park Authority (GBMRPA) ötévente tesz jelentést a világ legnagyobb korallzátonyának állapotáról, a tegnap publikált friss jelentése szerint a komor kilátások fő oka a klímaváltozás.

Egyre sérülékenyebbek a korallzátonyok

2019. augusztus 10.

Hírek

Az eddig véltnél sokkal nagyobb fenyegetést jelentenek a tengeri hőhullámok a korallzátonyokra – derült ki egy tegnap közzétett új tanulmányból, amely szerint a magasabb vízhőmérséklet nem csupán a korallfehéredés szempontjából aggasztó, hanem közvetlenül a virágállatok pusztulását okozhatja. A nagytestű édesvízi fajok populációja is csökken.

Egyre aggasztóbb a Nagy-korallzátony állapota

2019. július 20.

Hírek

Egyik saját szerve, a Nagy-korallzátony felügyeletéért felelős hatóság ment szembe az ausztrál kormánnyal a világörökségi helyszínt veszélyeztető károsanyag-kibocsátás ügyében.

Drasztikusan csökkent a bébikorallok száma a Nagy-korallzátonynál

2019. április 6.

Hírek

Csaknem 90 százalékkal kevesebb a bébikorall az ausztrál Nagy-korallzátonynál, mint az 1990-es években volt – derült ki egy új tanulmányból, amely a zátonyt sújtó közelmúltbeli tömeges korallfehéredéseket teszi felelőssé a jelenségért.

Egész ökoszisztémákat semmisített meg a Kilauea vulkán

2018. június 21.

Hírek

Ritka élőhelyek és egész ökoszisztémák semmisültek meg a Hawaii nagy szigetén május elején kitört Kilauea vulkánból áramló lávától, ám a kutatók szerint, noha emberi szemszögből tragédia, ami történik, tudományosan nézve azonban csak a természet körforgásáról van szó.

Korallvédelmi naptej betiltás Hawaii-on

2018. május 5.

Hírek

A kutatások szerint évi 14 ezer tonna (!) naptej csapódik le a korallokon világszerte, ehhez képest meglepő, hogy csak most készül először törvényi szabályozás az oxibenzont vagy az oxitonátot tartalmazó szerekkel kapcsolatban.