Aggasztó jelek a fukusimai erőműben készült felvételeken

2023. április 9.

Hírek

Robotszondák merültek le a fukusimai atomerőmű víz alatt lévő romjai közé, és kiderült, hogy annak létfontosságú tartószerkezetei sérültek meg. Bár ez nem jelent azonnali veszélyt, attól tartanak, hogy komoly problémává válhat akkor, ha egy újabb földrengés rázza meg a területet.

Az atomenergia sebezhetősége

2022. október 8.

Hírek

Az elmúlt hónapokban még az atomerőműveket programszerűen bezáró Németországban is éles fordulatot vett azok megítélése az energiaválság miatt, azonban az elszálló üzemanyagárakkal szemben a reaktorokhoz kapcsolódó biztonsági kockázatok súlya is megnövekedett a mérleg másik oldalán. A zaporizzsjai erőmű körül dúló harcok megmutatták az atomerőművekkel kapcsolatos legnagyobb dilemmát.

Jövőre az óceánba engedhetik Fukusima radioaktív vizét

2022. május 22.

Hírek

Egyre valószínűbb, hogy Japán az óceánba fogja engedni a fukusimai erőműből származó radioaktív vizet, miután az ország nukleáris hatósága rábólintott a projektre. A japán kabinet tavaly augusztusban fogadta el a tervet, melynek lényege, hogy a tisztított szennyvizet a Csendes-óceánba juttatják.

Franciaország jódtablettákat küldött Ukrajnának

2022. március 7.

Hírek

Franciaország különböző egészségügyi termékeket, köztük jódtablettákat küldött Ukrajnának az orosz hadsereggel szembeni harcok során esetlegesen bekövetkező nukleáris baleset által okozott vészhelyzet esetére – közölte Jean-Yves Le Drian francia külügyminiszter.

Az ENSZ is vizsgálja a fukusimai erőmű radioaktív vizét

2022. március 6.

Hírek

11 évvel a pusztító szökőár kiváltotta nukleáris baleset óta Japán még most is küzd a radioaktív hulladékkal keleti partjainál. A NAÜ egyelőre vízmintákat és műszaki információkat gyűjt a vízelhelyezési tervvel kapcsolatban.

Tények és gondolatok a csernobili atomtragédia 35. évfordulóján

2021. április 26.

Hírek

Április 26-án – a csernobili atomkatasztrófa 35. évfordulóján – nyomatékosabban emlékezünk meg a 20. század egyik legnagyobb tragédiájának áldozatairól. Csernobil nemcsak egyéni, családi, hanem nemzeti tragédia is egyben.  Nem szovjet, nem orosz, nem is ukrán, hanem leginkább fehérorosz nemzeti tragédia. Miért is?

35 évvel a tragédia után: élet a csernobili zárt zónában

2021. április 26.

Hírek

35 évvel a csernobili nukleáris katasztrófa után még mindig vannak néhányan, akik a zárt zónában élnek. Egyikük egy 85 éves ukrán férfi, Jevgenyij Markevics. Az övezetet azután hozták létre, hogy 1986. április 26-án tűz ütött ki az atomerőműben Csernobilban. Több ezer embert kitelepítettek, Jevgenyij Markevics is köztük volt.

Fukusima 10. évfordulója: a nukleáris biztonság mítosza

2021. március 11.

Hírek

1979-ben azt nyilatkozta egy ismert szakember, hogy az atomerőművek olyan biztonságos létesítmények, amelyekben tízezer évenként történhet csak baleset. Aztán jött Csernobil, Fukusima, és a több kisebb nukleáris baleset.

Csernobil: atomkatasztrófa és a tájékoztatás csődje

2020. április 26.

Hírek

34 éve történt a világ eddig legsúlyosabb nukleáris balesete. Mangel Gyöngyi a tragédia idején Budafokon, az Országos „Frédéric Joliot-Curie Sugárbiológiai és Sugáregészségügyi Kutatóintézetben” dolgozott kutató biológusként. 3 évtized után is élénken él benne néhány kép az akkor történtekből, ezek persze nem mérési jegyzőkönyveken, vagy tudományos elemzéseken alapulnak, hanem sokfelől összeszedett információn és megélt eseményeken, amikből… Tovább »