Magyar sikerek a környezet- és természetvédelmi LIFE programban

2022. november 12.

Hírek

Magyarország rendkívüli sikereket ért el az egyetlen, dedikáltan környezet- és természetvédelmi, valamint éghajlat-politikai célkitűzéseket támogató uniós forrás tekintetében, hiszen eddig 41 LIFE projekt keretében csaknem 70 millió euró összegű támogatást nyert el hazánk.

Új algafajt fedeztek fel a VTK kutatói

2022. október 13.

Hírek

Hazánk Dél-alföldi régiója számos szép vizes élőhellyel rendelkezik. Itt található hazai szikes tavaink többsége, de itt helyezkedik el a Mártélyi Tájvédelmi Körzet is, benne egy un. szentély jellegű holtággal, a Körtvélyesi Holt-Tiszával. Ezek a különleges vizek számos „kincset” rejtenek a kutatók számára.

Magyarország legalább szikes tavakban nagyhatalom

2019. március 4.

Hírek

Nem túlzás: területarányosan a Kárpát-medencében van a legtöbb szikes tó Eurázsiában. A bennük található szóda a mosóporok népszerű hatóanyaga, a prokarióták az evolúciókutatás fontos célpontjai, lúgosságuk és egyéb hatóanyagaik miatt pedig gyógyvízként is alkalmazhatók.

2019 madársztárja a gólyatöcs

2019. január 2.

Hírek

Az MME “Év madara” szavazásának 2019-es győztese a gólyatöcs – avagy egyik szép régi nevén a székigólya – mely hosszú lábával és csőrével, fekete-fehér színével valóban miniatűr fehér gólyához hasonlít.

Ökoturisztikai célpont lehet a Péteri-tó

2017. április 1.

Hírek

300 millió forintot nyert a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság, hogy visszaalakítsa az egykori szikes tó, a Péteri-tó eredeti mederalakulatát. A már most is gazdag madárvilágnak otthont adó tó a fejlesztéssel szervesen kapcsolódik majd a Tisza-völgyet, mint kiemelt nemzetközi jelentőségű madárvonulási útvonalat kísérő szikes tavak észak-déli irányú láncolatába. Nem beszélve arról, hogy a térség egyik látványos… Tovább »

Bennszülött rák is él a bombatölcsérben

2017. március 18.

Hírek

Algák, férgek, kisrákok, sőt kétéltűek és hüllők is élnek azokban a hazai kis szikes tavacskákban, amelyek medrét eredetileg a II. világháborús bombák hozták létre. Az egyikben olyan endemikus rákfajra is rábukkantak, amellyel az elmúlt 25 évben csupán kétszer találkoztak Magyarországon.