Az Európai Bizottság célkeresztjében az európai farkasok

2024. október 30.

blog

A Berni Egyezmény történetében példátlan lépésként az Európai Bizottság javaslatára – egyetlen szakmailag nem ellenőrzött jelentésre alapozva – az EU-s tagállamok fals tudományos érvek alapján azt indítványozták az európai, vadon élő élővilág és a természetes élőhelyek védelméről szóló egyezmény titkárságánál (Berni Egyezmény, Convention on the Conservation of European Wildlife and Natural Habitats, Bern Convention), hogy… Tovább »

Tétlenségünk eredménye: növekvő veszélyek a természeti környezetre

2024. október 19.

blog

A Civil EU Elnökség keretében szervezett két konferenciánk után – EU Víz ellenálló képesség és Erdők az EU-ban – és az ENSZ Biológiai Sokféleség Egyezményének 16. részes felek találkozója előtt (CBD COP16, Cali, Kolumbia, október 21 – november 1) úgy gondoltam érdemes áttekinteni, két olyan ügyet, amelyek komoly veszélyt jelentenek természeti környezetünk számára az EU-ban.

Piroska visszavág, vagy sikerül megvédenünk a farkasokat?

2024. szeptember 19.

blog

Több mint 300 civil társadalmi szervezet – köztük Magyarországról a Nagy Tavak és Vizes Élőhelyek Szövetsége is – közös nyilatkozatban arra szólítja fel az Európai Uniót, hogy erősítse, ne pedig gyengítse a farkasokkal való együttélés érdekében tett erőfeszítéseket. A sikeres természetvédelmi programoknak köszönhetően megerősödő európai farkasállomány hosszú távú védelme érdekében a tagállamoknak tovább kell erősíteniük… Tovább »

1240 kilométert tett meg egy rekorder szürke farkas

2024. február 22.

Hírek

Egy német szürke farkas Spanyolország északkeleti részébe vezető útját követték nyomon kutatók, akik szerint ez volt az eddigi leghosszabb, dokumentált út, amelyet a faj egy példánya megtett – számolt be róla a Barcelonai Egyetem (UAB).

Brüsszel támogatná, hogy ismét vadászható legyen a szürke farkas

2023. december 21.

Hírek

Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen javaslatot tett a EU tagállamai felé a szürke farkas európai uniós jogszabályi védelmének csökkentésére. Eszerint a faj lekerülne a Berni Egyezmény fokozottan védett állatfajainak listájáról, és ezentúl a védett, de vadászható fajok listáján szerepelne. Fontos azonban, hogy ez nem azt jelenti, hogy hazánkban a farkas vadászható fajjá… Tovább »

Tények a hazánkban élő farkasokról

2022. november 3.

Hírek

A nagyragadozók, így a farkasok jelenléte – a világon bárhol éljenek is – kihívást jelent az ember számára. Már puszta jelenlétük is konfliktusok forrása lehet, amelyek kiéleződhetnek, ha a farkas valós károkat okoz, vagy vélt károkat tulajdonítanak neki a hiányos ismeretek vagy emberi mulasztások miatt. Jellemző ez a farkas teljes elterjedési területén, és a hazai… Tovább »

A wisconsini szürke farkasok harmadát kiirtották, miután megszűnt védettségük

2021. július 12.

Hírek

A wisconsini szürke farkasok egyharmadát kiirtották az elmúlt vadászszezonban, miután januárban megszűnt a szövetségi törvény által korábban biztosított védettségük. Tudósok szerint a szürke farkasok populációjának drasztikus visszaeséséről az orvvadászat és a megengedett kvótát messze meghaladó vadászat tehet.

Relatív nagy ugrás a kínai természetvédelemben

2021. február 21.

Hírek

Kínában az 1988-as természetvédelmi törvény nyomán 1989-ben tették közzé az első „vörös könyvet”, tehát a védett állatfajok listáját. Azóta ez a lista alig változott. Most nagyot ugrottak.

Trump halálra ítélte a veszélyeztetett pettyes baglyokat?

2021. január 17.

Hírek

A Egyesült Államok belügyminisztériuma közölte, hogy megszünteti 3,5 millió hektárnyi terület védett státuszát Kalifornia, Oregon és Washington államokban. A döntés rendkívül kedvezőtlenül érintheti a veszélyeztetett és amerikai törvények által védett észak-amerikai pettyes bagoly élőhelyeit.